18 lutego firma Agro-Kam z Batorza (woj. lubelskie, powiat Janów Lubelski) zaprosiła swoich klientów na szkolenie. Firma Agro-Kam działa od 2014 roku. Prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego oraz artykułów ogrodniczych.
Firma obsługuje rolników z powiatu janowskiego, lubelskiego i biłgorajskiego, choć nie brakuje też klientów z odleglejszych terenów Lubelszczyzny.
Centrala Nasienna w Kielcach od 65 lat zaopatruje rolników w nasiona, nawozy i środki ochrony roślin. Pierwotnie działała jako przedsiębiorstwo państwowe, potem jako spółka Skarbu Państwa, a w 2011 roku została sprywatyzowana i...
- Dziś po raz trzeci zorganizowaliśmy szkolenie dla rolników - mówi Kamil Kowalczyk, prowadzący firmę Agro-Kam. - Zaprosiliśmy przedstawicieli koncernów, aby przedstawili rolnikom ofertę na nadchodzący sezon oraz zapoznali ich z nowościami. Widocznie z doborem tematów wykładów trafiliśmy w zainteresowania naszych klientów, bo frekwencja przekroczyła nasze oczekiwania.
Przedstawiciele Grupy Azoty zaproponowali rolnikom nawożenie produktami tej firmy. Cezary Przytuła skupił się na nawożeniu azotem, a Kamil Struk radził jak najlepiej stosować RSM.
Krystian Maciocha przedstawił nowości jakie w tym sezonie proponuje rolnikom Syngenta. Radził jak pozbyć się miotły zbożowej, która w tym sezonie stanowi duży problem, a także jak walczyć z szerzącymi się już w zbożach chorobami grzybowymi. W rzepaku polecał zastosowanie regulatora wzrostu. Jego zdaniem warto jest zadbać, o to aby pędy boczne były jak najmocniejsze, bo pęd główny daje tylko 25-30% plonu, a resztę pędy boczne.
Krzysztof Piwkowski szeroko omówił nawożenie dolistne zalecane przez firmę ADOB.
9 czerwca firma Sobianek z Parczewa zorganizowała spotkanie szkoleniowe w gospodarstwie Wiesława Gryna w Rogowie (powiat zamojski, województwo lubelskie). Jest to znane w całym kraju z innowacyjnych rozwiązań gospodarstwo rodzinne. -...
Natomiast dr. inż. Adam Gleń przedstawił ofertę odmian zbóż, rzepaku, kukurydzy, roślin bobowatych i roślin pastewnych, dostępnych w ofercie hodowli Danko. Wskazał odmiany polecane do uprawy w tym regionie. Dał też wiele rad agrotechnicznych.
Radził, aby pszenicę jarą siać jak najwcześniej, bo odmiany Danko nie boją się przymrozków. Namawiał do wysiewu peluszki zamiast łubinu, bo nie wymaga ona tylu zabiegów co łubin. Polecał także uprawę lucerny, która ze względu na długie korzenie nie jest podatna na suszę.
Marcin Kurnicki przedstawił ofertę banku Santander Konsumer Bank w segmencie sprzedaży ratalnej i kredytów z odroczoną płatnością.
Aleksander Mulawa zaprezentował ofertę środków ochrony roślin firmy Helm. Dużo uwagi poświęcił nowemu fungicydowi Promino 300 EC, który zwalcza zarówno choroby zbóż, jak i rzepaku.