Grupa Azoty dogaduje się z Amerykanami. Chodzi o ważny surowiec
Czołowy polski producent nawozów rolniczych - Grupa Azoty - podpisał list intencyjny z American Gas Partners w sprawie potencjalnej współpracy w zakresie dostaw gazu z USA.
„Podpisany dokument, wyrażający intencje współpracy, jest pierwszym krokiem umożliwiającym stronom podjęcie negocjacji szczegółowych warunków potencjalnej umowy. Dostawy, w przypadku osiągnięcia porozumienia, miałyby być realizowane za pośrednictwem platformy do kontraktowania i zakupu gazu, do której docelowo ma przystąpić ograniczona liczba odbiorców gazu z Europy oraz określonych producentów gazu z USA” – czytamy w komunikacie Grupy Azoty.
Amerykanie podekscytowani współpracą
Jak w nim poinformowano, American Gas Partners przygotowuje obecnie projekt inwestycyjny ws. budowy infrastruktury do przeładunku gazu skroplonego w USA, co ma znacząco zwiększyć możliwości dostaw gazu do Europy, w tym do Polski.
![grupa azoty police, produkcja nawozów, sól potasowa, port morski](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/4/1979/1/rozladsol_fot._mat._pras._grupa_azoty,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Ogromne ładunki surowca do produkcji nawozów płyną do Grupy Azoty
„Wraz z naszym nowym partnerem, Grupą Azoty, jesteśmy podekscytowani potencjalną współpracą. Transparentna platforma dla odbiorców gazu, w której istotną rolę odgrywają niezależni producenci gazu w USA, może przynieść wymierne korzyści Grupie Azoty w formie dostaw cenowo konkurencyjnego gazu ze stabilnego regionu świata. Wierzę, że w obecnej sytuacji geopolitycznej nasza współpraca przełoży się także na wymierne korzyści dla Polski” – powiedział, cytowany w komunikacie, Pierce Kirby, prezes American Gas Partners Inc.
Gaz determinuje konkurencyjność
Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola podkreślił z kolei, że gaz dla Grupy Azoty to jeden z podstawowych czynników determinujących konkurencyjność.
„Dlatego szczegółowo analizujemy możliwości, jakie pojawiają się na rynku w zakresie dywersyfikacji dostaw tego surowca. Rozmawiamy z partnerami, którzy mogą nam dostarczyć atrakcyjny cenowo produkt, w oparciu o stabilną infrastrukturę i perspektywiczny model biznesowy” – skomentował Kamola.
Trzeba tu dodać, że gaz (w kontekście cenowym) jest kluczowym surowcem do produkcji m.in. nawozów azotowych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś