Centrala Nasienna w Kielcach od 65 lat zaopatruje rolników w nasiona, nawozy i środki ochrony roślin. Pierwotnie działała jako przedsiębiorstwo państwowe, potem jako spółka Skarbu Państwa, a w 2011 roku została sprywatyzowana i funkcjonuje jako spółka osób prawnych, pracowników i rolników. Co roku w okresie zimowym organizuje szkolenia dla swoich klientów. Jedno z nich odbyło się 14 lutego w Opatowie (woj. świętokrzyskie).
Rolnicy mogli wysłuchać wykładów przedstawicieli firm, których produkty ma w swojej ofercie Centrala Nasienna. Waldemar Wesołowski krótko omówił ofertę firmy. Przypomniał, że Centrala Nasienna prowadzi też skup płodów rolnych. Zachęcał rolników do kontraktacji kukurydzy nasiennej.
Państwowe spółki hodowlane oferują rolnikom najwyższej jakości materiał siewny dostosowany do polskich warunków klimatycznych i glebowych. Takie nasiona warto wysiewać choćby dlatego, że są bardziej odporne na suszę - przekonuje Piotr...
Przedstawiciele hodowli roślin - Adam Gleń z Danko, Arkadiusz Litwin z HR Smolice, Jacek Komenda z KWS oraz Radosław Radulski z HR Strzelce zaprezentowali odmiany zbóż jarych, rzepaku jarego, kukurydzy, roślin bobowatych i buraków cukrowych polecanych na teren województwa świętokrzyskiego.
Dr inż. Adam Gleń zachęcał do uprawy roślin strączkowych. - Tam gdzie w ciągu ubiegłych 2-3 lat były uprawiane rośliny strączkowe, susza nie dała się tak we znaki jak w miejscach, gdzie ich nie uprawiano. Susza była, ale nie zrobiła takiego spustoszenia - podkreślał.
Na lepszych glebach zalecał uprawę bobiku, bo jego zdaniem żadna roślina nie spenetruje tak gleby jak bobik. Długi korzeń bobiku (ponad 1 m) tworzy kanały w glebie, którymi woda wsiąka w głębsze warstwy, stanowiąc w okresie suszy rezerwuar dla roślin. Przypomniał, że w uprawie strączkowych bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie siewu, zwłaszcza gęstość i głębokość siewu.
Jan Wcisło zaprezentował ofertę firmy Intermag, czyli szeroką gamę nawozów, aktywatory i stymulatory wzrostu oraz biopreparaty. Radził też jak prawidłowo stosować produkty, aby uzyskać jak największą skuteczność przeprowadzonych zabiegów.
Grzegorz Kuropatnicki z Grupy Azoty omówił proponowaną przez tą firmę technologię nawożenia poszczególnych upraw rolniczych. Natomiast Michał Wieloch, reprezentujący firmę Ciech Sarzyna przedstawił ofertę środków ochrony roślin dla upraw rolniczych. Prezentując je skupił się szczególnie na nowościach.
Szeroko omówił nowy program ochrony fungicydowej przygotowany przez firmę Ciech Sarzyna. Przypomniał też rolnikom o tym, że dobrze znany rolnikom Chwastox ma od tego roku rozszerzoną rejestrację, zarówno pod kątem zwalczanych chwastów, jak chronionych upraw.