Polskie firmy mają coraz większy potencjał eksportowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2015,8:05 Aktualizacja: 28-12-2015,8:24
A A A

Zakończył się drugi cykl spotkań w ramach Programu Rozwoju Eksportu realizowanego przez Bank Zachodni WBK wraz z partnerami merytorycznymi: Bisnode, Google oraz Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych pod patronatem ministra spraw zagranicznych i ministra gospodarki.

Ponad 600 przedstawicieli firm z całej Polski, reprezentujących wiele branż, mogło zapoznać się z takimi zagadnieniami dotyczącymi eksportu, jak finansowanie, analiza rynków i partnerów biznesowych, ubezpieczenia czy dotacje.

eksport,opolskie,biznes,żywność,handel,Opolszczyzna,agrobiznes

Oto najbardziej obiecujące kierunki dla eksporterów z Opolszczyzny

Unia Europejska, Bliski, Środkowy i Daleki Wschód oraz Afryka - eksporterzy z województwa opolskiego właśnie te rynki uznają za najbardziej perspektywiczne dla swojej działalności. Jednocześnie są świadomi zagrożeń związanych z...
Przedsiębiorcy pokazali, że chcą rozszerzać swoją działalność o nowe, często odległe kierunki i są świadomi związanych z tym wyzwań. W dwóch dotychczasowych edycjach spotkań programu wzięło udział łącznie ponad 1300 osób.

- Program Rozwoju Eksportu pokazał wielki potencjał polskich firm. Przedsiębiorcy są świadomi, że działalność eksportowa przynosi wymierne korzyści i stają się coraz aktywniejsi na rynkach zagranicznych. W ramach programu pokazujemy im, jak mogą bezpiecznie eksportować. Podpowiadamy też, w jaki sposób minimalizować ryzyko i nawiązywać cenne partnerstwa - mówi Jerzy Śledziewski, dyrektor obszaru strategii i sprzedaży produktów w pionie bankowości biznesowej i korporacyjnej Banku Zachodniego WBK.

Rosnące zainteresowanie polskich firm rynkami zagranicznymi potwierdzają liczby. Według danych Bisnode Polska, partnera merytorycznego programu, w pierwszej połowie 2015 roku liczba zamówionych przez polskich eksporterów raportów o firmach z zagranicy wzrosła aż o 44 proc.

Z kolei ekonomiści Banku Zachodniego WBK przewidują, że w najbliższych latach polski eksport wciąż będzie cechował się dużą dynamiką. 

Chile,eksport,żywność,BZ WBK,misja gospodarcza,handel

Eksporterzy branży spożywczej wezmą udział w wirtualnej misji

6 listopada polscy eksporterzy z branży spożywczej będą mieli unikalną możliwość wzięcia udziału w wirtualnej misji gospodarczej do Chile. Wideokonferencję pomiędzy Warszawą, Poznaniem i Wrocławiem a Santiago de Chile organizują wspólnie...
- Wspieramy eksport, ponieważ ma on ogromne znaczenie nie tylko dla poszczególnych firm, ale także całej gospodarki - odpowiada już za niemal połowę polskiego PKB. Według naszych analiz, w tym roku wartość polskiego eksportu będzie o 7,5 proc. wyższa niż w roku ubiegłym i przekroczy 170 mld euro. Z jeszcze większym wzrostem - rzędu nawet 10-11 proc. - możemy mieć do czynienia w 2016 roku - mówi Jerzy Śledziewski.

Uczestnicy wydarzeń realizowanych w ramach programu mogli dowiedzieć się m.in. jak uzyskać dotacje na rozwój działalności eksportowej, tworzyć lokalne hity eksportowe oraz nawiązać bezpośrednie kontakty z kontrahentami.

Co istotne, przedsiębiorcy aktywnie uczestniczą i wpływają na kształt wydarzeń Programu. Organizatorzy umożliwiają udział w dyskusji, ocenę poszczególnych elementów oraz prezentację swoich oczekiwań odnośnie kolejnych spotkań.

- Jak wynika z przeprowadzonych przez nas ankiet, przedsiębiorcy wysoko oceniają merytoryczne aspekty konferencji, takie jak prezentacje tematyczne, debaty z udziałem ekspertów oraz warsztaty. Uczestnicy chętnie pytają o konkretne rozwiązania ułatwiające działalność eksportową, jak np. portal SantanderTrade, który zawiera szczegółowe informacje o 185 rynkach - mówi Robert Antczak, dyrektor departamentu sprzedaży w pionie bankowości biznesowej i korporacyjnej BZ WBK.

Cechą charakterystyczną Programu Rozwoju Eksportu jest również to, że spotkania, konferencje i warsztaty odbywają się w kilkunastu najważniejszych miastach w Polsce. Dzięki temu, w wydarzeniach mogą uczestniczyć przedsiębiorcy z całego kraju.

eksport, żywność, pomorskie, kredyt, agrobiznes, BZ WBK, przedsiębiorcy

Pomorskie firmy zainteresowane eksportem dostaną wsparcie

Bank Zachodni WBK oraz Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza będą wspólnie wspierać pomorskie firmy w handlu zagranicznym. Celem podpisanego porozumienia jest edukacja regionalnych przedsiębiorców w zakresie poszukiwania...
- Podczas konferencji w ramach programu staramy się uwzględniać lokalną specyfikę, prezentujemy statystyki dotyczące danego regionu. To spotyka się z dużym zainteresowaniem firm, które otrzymują w ten sposób konkretną wiedzę, np. z jakimi rynkami najczęściej współpracują podmioty z ich województwa i jak sobie na nich radzą - przekonuje Robert Antczak.  - Do współpracy i udziału w poszczególnych konferencjach zapraszamy również przedstawicieli lokalnych samorządów. Jednym z celów Programu jest bowiem łączenie sił poszczególnych sektorów na rzecz polskiego eksportu - dodaje.

Drugi cykl wydarzeń Programu Rozwoju Eksportu obejmował m.in. konferencje, warsztaty, seminaria, śniadania biznesowe oraz wirtualne misje handlowe. Wzięło w nich udział ponad 600 przedstawicieli firm z całej Polski.

Bank Zachodni WBK przewiduje kontynuację tej inicjatywy. Kolejne wydarzenia w ramach Programu Rozwoju Eksportu odbędą się wiosną 2016 r.

Poleć
Udostępnij