Jaka będzie mleczna ferma przyszłości? Lely odpowiada
Firma Lely zaprezentowała nowe rozwiązania do zarządzania danymi oraz w zakresie systemów z obiegiem zamkniętym, w których wartościowe związki odżywcze mleka są ponownie wykorzystywane, odpady są ograniczane, a emisje szkodliwych substancji redukowane do minimum.
Wizja gospodarstwa przyszłości według Lely koncentruje się na zwierzętach. Rutynowe czynności są automatyzowane. Są one w pełni zrobotyzowane i działają 24 godziny na dobę. Opierają się na swobodnym ruchu krów tak, aby mogły one zachowywać się naturalnie oraz miały zagwarantowany dobrostan.
- Lely zaprezentowała nowe rozwiązania tj. Lely Sphere, Lely Exos oraz Lely Horizon
- Lely Sphere jest to nowy system do obróbki obornika
- Lely Sphere umożliwia zmniejszenie emisji amoniaku w oborze
- Lely Exos automatycznie ścina, ładuje i zadaje trawę w oborze
- Lely Horizon jest następcą systemu do zarządzania T4C
Nowe cechy funkcjonalne w ocenie wartości hodowlanej bydła
Mniej amoniaku w oborze
- Żyjemy w gwałtownie zmieniającym się świecie, w którym populacja stale rośnie. Desperacko potrzebujemy hodowców, ponieważ przewiduje się wzrost zapotrzebowania na żywność o 70% do roku 2050. Wpływ hodowli na środowisko jest również coraz mocniej kontrolowany, a przepisy stają się coraz bardziej surowe. Hodowcy bydła mlecznego muszą więc zmienić sposób pracy, aby zagwarantować sobie przyszłość - podkreślał Andre van Troost, CEO Lely.
Firma już w 2018 r wprowadziła na rynek Lely Orbiter. Dzięki temu systemowi mleko może być przetwarzane i butelkowane na terenie gospodarstwa.
W tym roku podczas październikowego wydarzenia Lely Future Farm Days, zaprezentowała kolejne 3 rozwiązania tj. Lely Sphere, Lely Exos oraz Lely Horizon.
Lely Sphere jest to nowy system do obróbki obornika służący do separacji i ponownego wykorzystania przepływów składników mineralnych oraz zmniejszenia emisji amoniaku w oborze.
Pomiary wykonane w gospodarstwach testowych pokazały, że całkowita emisja amoniaku spadła w nich o około 70%.
e-Wystawa bydła mlecznego. Trwa prezentacja wystawców
System oddziela część płynną odchodów od stałej, zamienia emisje amoniaku na nawóz azotowy i tworzy jego 3 rodzaje.
Jak podkreślają przedstawiciele firmy Ley, hodowcy bydła mlecznego mogą używać tych nawozów do precyzyjnego nawożenia upraw.
Ścina, ładuje i zadaje trawę
Lely Exos służy do optymalnego wykorzystywania zasobów gospodarstwa. Ten elektryczny pojazd automatycznie ścina, ładuje i zadaje trawę w oborze.
Lely Exos regularnie dostarcza trawę 24 godziny na dobę. Dzięki temu rozwiązaniu hodowcy bydła mlecznego mogą wykorzystywać dużą część swoich pastwisk do produkcji świeżej paszy.
Dodatkową zaletą tego systemu, według producenta, jest mniejsza ilość pracy i niższe koszty paszy.
Doświadczenia z gospodarstw testowych pokazują, że zebrana świeża trawa może stanowić połowę zapotrzebowania na paszę objętościową podczas sezonu wegetacyjnego od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Polacy piją coraz więcej mleka
Horizon zamiast T4C
Lely Horizon jest to nowa platforma ułatwiająca podejmowanie decyzji. Aplikacja ta analizuje dane i dostarcza hodowcy informacje oraz porady.
Horizon zastąpi dotychczasowy system do zarządzania T4C. Aplikacja ta łączy dane z robotów Lely z danymi od zewnętrznych dostawców gospodarstwa.
Więcej informacji dotyczących poszczególnych systemów zamieścimy wkrótce.
Więcej informacji dotyczących hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)