Zdolność udojowa, przebieg porodu oraz wydajność i zawartość laktozy. Są to nowe cechy, które będą po raz pierwszy określane w grudniowej ocenie wartości hodowlanej bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej.
Cechy związane ze zdolnością udojową, z przebiegiem porodu oraz z wydajnością i zawartością laktozy. Będą one po raz pierwszy określane w grudniowej ocenie wartości hodowlanej bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej.
Hodowcy bydła i producenci mleka dzięki nowym cechom funkcjonalnym, które będą opisywane w grudniowej ocenie wartości hodowlanej bydła, będą mogli poprawić opłacalność produkcji mleka poprzez obniżenie kosztów.
Wśród nowych cech znajdą się te związane ze zdolnością udojową, z przebiegiem porodu oraz z wydajnością i zawartością laktozy. Krajowe oszacowania wartości hodowlanej dla tych cech będą przesyłane do ośrodka obliczeniowego Interbullu w Uppsali, a na stronach Instytutu Zootechniki PIB publikowane będą oszacowania międzynarodowe.
Spożycie mleka w Polsce od 14 lat znacząco rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Polacy konsumują rocznie 225 litrów tego surowca. Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa...
Wydajność i zawartość laktozy nie są jak dotąd objęte oceną międzynarodową, stąd Instytut Zootechniki PIB opublikuje krajowe oszacowania tylko dla buhajów użytkowanych w Polsce.
Jak czytamy na stornie Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) szybkość oddawania mleka (SOM) będzie oceniana subiektywnie w skali od 1 do 5.
Temperament (TEM) będzie definiowany jako zachowanie krowy podczas doju i jej reakcję na czynności wykonywane przez obsługę w trakcie doju.
Ocenę krów pod względem cech zdolności udojowej będą prowadzić wyszkoleni zootechnicy oceny podczas drugiego próbnego udoju w trakcie pierwszej laktacji.
Szybkość oddawania mleka oceniana będzie się w skali od 1 (bardzo wolne) do 5 (bardzo szybkie), a temperament w skali od 1 (zwierzę powolne i łagodne) do 3 (zwierzę pobudliwe lub agresywne).
Znajomość wartości tych cech pozwoli hodowcom uwzględniać te cechy w selekcji i wybierać na rodziców zwierzęta, których potomstwo będzie się charakteryzować pożądanym temperamentem i szybkością oddawania mleka.
Wzrost cen produktów mleczarskich na platformie Global Dairy Trade (GDT) był odnotowywany przez kolejne trzy aukcje. Ostatnie notowanie zakończyło się minusem, a ogólny indeks cenowy spadł o 2%. Aukcja na platformie...
Wśród cech związanych z porodem oceniany będzie przebieg porodów oraz przeżywalność cieląt.
Na przebieg porodu wpływa wiele czynników, a wśród nich żywienie, przygotowanie krowy do porodu, profilaktyka chorób zakaźnych, asekuracja i pomoc porodowa oraz właściwy dobór buhaja.
Jego przebieg będzie oceniany w skali punktowej od 1 (samodzielny) do 6 (cesarskie cięcie), a przeżywalność cieląt w skali od 1 (cielę żywe, normalne, bez deformacji), do 4 (cielę z deformacjami lub potworkowate, martwe).
Ze względów metodycznych dla przebiegu porodu przyjęto skalę od 1 (poród samodzielny) do 4 (poród ciężki), a dla przeżywalności cieląt przyjęto skalę dwupunktową, w której 1 oznacza cielę żywe, a 2 cielę martwo urodzone lub padłe w ciągu 24 godzin po porodzie.
Wartości hodowlane zdolności udojowej, przebiegu porodów i przeżywalności cieląt, będą podlegały standaryzacji, tak aby średnia wartość zwierząt tworzących grupę bazową wynosiła 100, a odchylenie standardowe 10.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka już w czerwcu podjęła decyzję o zorganizowaniu e-Wystawy krów pierwiastek, w której wezmą udział zwierzęta rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Federacja...
Oszacowania pod względem temperamentu i cech związanych z przebiegiem porodu będą dodatkowo przeskalowane tak, aby wyższa wartość hodowlana odpowiadała bardziej pożądanemu fenotypowi.
Przy wyborze zwierząt na rodziców przyszłego pokolenia hodowcy powinni decydować się na zwierzęta o wartości hodowlanej wyższej niż 100 pod względem obu cech zdolności udojowej, przebiegu porodów i przeżywalności cieląt.
W raportach po raz pierwszy pojawisię oszacowana wartość hodowlana zwierząt dla wydajności i zawartości laktozy w mleku.
Jej zawartość w pozyskanym surowcu waha się od 4,6 do 4,9%. Szacowanie wartości hodowlanej laktozy umożliwia hodowcom prowadzenie selekcji na tę cechę w wybranym przez siebie kierunku, dostosowanym do profilu produkcji.
Więcej informacji dotyczących hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ