Żywność ma być pod kontrolą w całym łańcuchu dostaw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2021,14:20 Aktualizacja: 16-12-2021,14:24
A A A

W resorcie rolnictwa została podpisana umowa w sprawie pilotażowego projektu Paszportyzacji Polskiej Żywności. Chodzi o budowę systemu pozwalającego na identyfikację żywności, aby zapewnić konsumentom wiarygodną informację na temat produktów.

Umowę zawarli - w obecności ministra Henryka Kowalczyka - Michał Wiśniewski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Wojciech Pawlak, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

VAT na żywność, Henryk Kowalczyk, mięso, produkty mleczarskie, zboża

Bruksela obniży VAT na żywność? Minister jest optymistą

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa pytany w piątek, czy Polska ma szansę na zerowy VAT na żywność, ocenił, że tak. Jak dodał, ceny żywności drożeją w całej UE wobec tego KE powinna pozwolić na obniżenie stawek. Podczas wtorkowego spotkania ECOFIN...

Jak zaznaczył szef resortu po podpisaniu dokumentu, projekt ma służyć nie tylko uzyskaniu rzetelnej wiedzy przez konsumentów, ale także będzie pomocny dla producentów żywności, którzy powinni konkurować nie tylko ceną, ale głównie jakością.

Projekt "Paszportyzacja polskiej żywności" realizowany jest przez KOWR przy merytorycznym wsparciu Centrum GovTech Polska, pod nadzorem ministerstwa rolnictwa. Wpisuje się w światowy trend zmierzający do zapewnienia wiarygodnej informacji o produkcie żywnościowym. Polega na budowie i pilotażowym wdrożeniu cyfrowego systemu pozwalającego na identyfikowanie żywności na kluczowych etapach łańcucha dostaw, tj. "od pola do stołu".

Realizacja projektu będzie przebiegała dwuetapowo. W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach wołowiny, wieprzowiny i ziemniaka. Jego realizacja została powierzona państwowemu instytutowi Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Pilotaż ma sprawdzić praktyczne możliwości zbudowania jednego, w pełni kompatybilnego systemu IT dla różnorodnych produktów żywnościowych. Końcowym rezultatem realizacji pilotażu będzie możliwość wygenerowania pełnego zakresu "paszportu" oraz udostępnienie uczestnikom rynku informacji potwierdzających autentyczność, jakość i bezpieczeństwo żywności. Pilotaż zostanie sfinansowany ze środków KOWR, a szacowany koszt jego realizacji to 15 mln zł.

ceny żywności, analiza BNP Paribas, mięso drobiowe, oleje roślinne, owoce i warzywa

W grudniu kupujemy najwięcej żywności. O ile produkty podrożały przez rok?

W okresie bożonarodzeniowym ceny żywności i napojów bezalkoholowych będą o ok. 7 proc. wyższe niż przed rokiem - wynika z opublikowanej analizy Banku BNP Paribas. Jak podano w dokumencie na przestrzeni kończącego się roku najbardziej...

Drugi etap - budowa docelowego systemu IT - zaplanowana została na lata 2023-2024 pod warunkiem, że pilotaż potwierdzi zasadność wdrożenia. Kluczowym etapem realizacji systemu docelowego będzie wdrożenie do systemu IT funkcji udostępniającej informacje o produkcie żywnościowym konsumentom (za pomocą aplikacji mobilnej).

System będzie także przygotowany do rozbudowy o kolejne rynki AGRO (np. drobiu, jaj czy warzyw i owoców), tak aby polska żywność otrzymała niepodważalny certyfikat autentyczności danych.

Oczekiwane korzyści z wdrożenia projektu to m.in.: wzrost pozytywnego wizerunku produkowanej w Polsce żywności, wsparcie zrównoważonego rozwoju branży rolno-spożywczej w zakresie możliwości eksportowych poprzez umocnienie wizerunku polskich marek na arenie międzynarodowej, ograniczenie kosztów działań inspekcji kontrolnych czy wycofywania partii towarów z łańcucha dostaw.
 

Poleć
Udostępnij