Zgrzyt o ambony myśliwskie. PZŁ i resort rolnictwa mówią jednym głosem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2024,10:00 Aktualizacja: 13-08-2024,19:33
A A A

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) chce uregulowania budowy ambon myśliwskich w przepisach ustawy Prawo budowlane. Polski Związek Łowiecki (PZŁ) wydał krytyczne stanowisko wobec tej propozycji, podobnie zresztą jak resort rolnictwa.

„Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo budowlane, w których Polski Związek Łowiecki bierze bezpośredni udział. Swoje propozycje do noweli zaproponowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort chce, aby rozszerzyć definicję obiektów małej architektury o ‘urządzenia związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, trwale związanej z gruntem’ – przede wszystkim dotyczy to ambon myśliwskich, jako obiektów wymagających ewentualnej regulacji” – wskazuje w swoim stanowisku PZŁ.

W jego ocenie te propozycje są nieuzasadnione. Dlaczego?

wiceminister klimatu, dorożała, łowiectwo, reforma łowiectwa, myśliwi

Dorożała: myśliwi "wywracają stolik". Nie cofniemy się przed reformą w łowiectwie

Mimo, że przedstawiciele myśliwych opuścili ostatnie posiedzenie zespołu ds. reformy łowiectwa, to zespół będzie nadal pracował. Nie cofniemy się przed zmianami - podkreślił w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała....

Nie są trwale związane z gruntem

Przede wszystkim Związek stoi na stanowisku, że ambony myśliwskie nie są urządzeniami trwale związanymi z gruntem. Są urządzeniami, które są przystosowane konstrukcyjnie do łatwego demontażu (z reguły w całości) i przemieszczania – podobnie jak obiekty typu kontenerowego.

„Realizacja celów gospodarki łowieckiej wymaga ciągłego dostosowywania lokalizacji urządzeń łowieckich i ich przenoszenia, przede wszystkim ze względu na zmiany struktury wiekowej i przestrzennej drzewostanów, zmiany struktury upraw rolnych oraz zachowanie i dynamikę rozwoju populacji zwierząt łownych. Należy przyjąć, że wszystkie urządzenia łowieckie nie są trwale związane z gruntem, dlatego propozycja nowelizacji jest bezprzedmiotowa” – wskazuje PZŁ.

Groźba paraliżu inspekcji i organów

Jednocześnie zwraca uwagę, iż samo wznoszenie urządzeń łowieckich, zgodnie z art. 12 Prawa łowieckiego, odbywa się po uzyskaniu zgody właściciela, posiadacza lub zarządcy gruntu.

Do tego - jak zauważają łowczy - art. 8a Prawa łowieckiego nakłada stały obowiązek umieszczenia w rocznym planie łowieckim danych dotyczących zagospodarowania obwodu łowieckiego, w tym liczbę urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, z podziałem na ich rodzaje.

„Dzierżawcy i zarządcy ewidencjonują i numerują ambony myśliwskie również na potrzeby wykonywania polowania, co zostaje ujęte w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym. Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich dokonują corocznego przeglądu stanu technicznego urządzeń łowieckich celem zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom tych urządzeń. Polski Związek Łowiecki stoi na stanowisku, że objęcie urządzeń łowieckich procedurą zgłoszeń sparaliżowałoby prace inspekcji budowlanej i organów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że mamy 116 tys. ambon myśliwskich, a dodatkowo Lasy Państwowe i OHZ - ponad 17 tys.” – wylicza PZŁ.

pzł, związek łowiecki, myśliwi, polowania

Myśliwi buntują się po zapowiedzi ograniczeń w polowaniach. "Nie było żadnych konsultacji"

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wyraził kategoryczny sprzeciw wobec działań resortu klimatu i środowiska, który zapowiedział ograniczenia w wykonywaniu polowań. O planowanych zmianach poinformował wiceminister klimatu i...

Propozycja całkowicie nieuzasadniona

„Reasumując, w związku z tym, że urządzenia łowieckie, w tym ambony, nie są trwale związane z gruntem, bo z założenia są przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej oraz są przystosowane technicznie do przenoszenia w inne miejsce – propozycja nowelizacji Art. 3 pkt 4 ustawy – Prawo budowlane jest w ocenie PZŁ całkowicie nieuzasadniona” – czytamy w stanowisku myśliwych.

Ministerstwo rolnictwa też przeciwne

Co istotne, taką samą opinię prezentuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyraził ją pisemnie szef tego resortu Czesław Siekierski, zapewniając, że „w przypadku dalszej dyskusji w zakresie budowy ambon, resort rolnictwa będzie zgłaszał negatywne stanowisko w sprawie wprowadzenia takiej regulacji”.

Podobnie negatywną opinię do zmian proponowanych przez MKiŚ przedstawiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które jest odpowiedzialne za prace nad nowelizacją ustawy Prawo budowlane, a także Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Poleć
Udostępnij