Zbyt duże stężenie tych substancji jest niebezpieczne dla rolników
"To niepożądany element w pracy rolnika, z którym należy walczyć, a przynajmniej ograniczyć jego obecność do minimum" - pisze o pyłach Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Jak wskazano w serwisie prewencyjnym KRUS, pył to wielowymiarowa mieszanka cząstek pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, drobnoustrojów, środków chemicznych (np. nawozów, pestycydów) i itd., której stężenie i skład jest zależny od procesu wykonywanej przez rolnika pracy.
Wyższe chorobowe? Resort: jak rolnicy zapłacą wyższe składki
"Co bardzo ważne, zapylenie powietrza może być widoczne lub niedostrzegalne gołym okiem, np. pył unoszący się w chlewniach, kurnikach. Nadmierna ekspozycja na pył podczas pracy w gospodarstwie może prowadzić do chorób zawodowych takich, jak np. astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie skóry i spojówek czy też zewnątrzpochodne zapalenie pęcherzyków płucnych, a także może być przyczyną zgonu" - ostrzega KRUS.
Niestety zarówno choremu, jak i lekarzowi, czasami trudno skojarzyć jest schorzenie z przebywaniem w zapylonym środowisku podczas wykonywania pracy rolniczej. Dzieje się tak, ponieważ wiele chorób w początkowej fazie nie daje wyraźnych objawów lub są to symptomy podobne jak przy przeziębieniu bądź grypie.
"Do najczęstszych dolegliwości spowodowanych tymi chorobami należą: kaszel, katar, bóle głowy, uczucie rozbicia, duszności czy też wysypka alergiczna" - wskazuje Kasa.
Te dane porażają. Wiele ofiar wypadków w rolnictwie było pijanych
Wymieniane sposoby to:
- usuwanie na bieżąco pyłu bezpośrednio u źródła jego powstawania poprzez: stosowanie sprawnych, nowoczesnych systemów wentylacyjnych i odpylających: wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej, wietrzenie pomieszczeń; hermetyzacja procesu produkcyjnego (ograniczenie emisji bioaerozoli);
- zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych, środków i urządzeń odkażających;
- stosowanie zbiorowych, a także indywidualnych środków ochronnych w postaci masek, półmasek, gogli, respiratorów itp. dostosowanych do specyfiki zagrożenia;
- stosowanie nowoczesnych, klimatyzowanych kabin pyłoszczelnych izolujących rolnika od strefy zapylenia;
- stosowanie pasz półpłynnych i granulowanych w miejsce materiałów pylistych;
- stosowanie przenośników pneumatycznych ssąco-tłoczących do transportu ziarna; wozów paszowych;
- prawidłowe magazynowanie pasz, zboża, siana, tj. zapobieganie rozwojowi drobnoustrojów, grzybów i pleśni (stosowanie systemu dosuszającego zboże w silosach);
- stosowanie osłon przy maszynach czyszczących, młócących, emitujących duże pokłady zapylenia;
- profilaktyka zdrowotna.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś