Z mapy Polski już wkrótce może zniknąć dziesięć wsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2020,10:00 Aktualizacja: 21-07-2020,9:42
A A A

1 stycznia 2021 r. z mapy naszego kraju może zniknąć dziesięć wsi, a w ich miejsce pojawić się dziesięć nowych miast. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Rządowego Centrum Legislacji, projekt w poniedziałek trafił do uzgodnień. MSWiA zaproponowało w nim, by status miasta uzyskało dziesięć miejscowości" - podaje TVN24 Biznes.

Czy tak się stanie? Na razie nie wiadomo, bo ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów, która wyda stosowne rozporządzenie najpóźniej do 31 lipca.

raport o stanie wsi, Jerzy Wilkin, starzenie się ludności, aktywne gospodarstwa rolne

Raport o stanie wsi. Dużo gospodarstw, ale mało rolników

W wielu wsiach np. na 30 zarejestrowanych gospodarstw jedynie 3-4 to gospodarstwa aktywne. Pozostałe funkcjonują w systemie nieformalnej dzierżawy - brzmi jedna z przesłanek "Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2020". 11. już edycja...

Które wsie mają szansę przekształcić się w miasta? Taki status ma być nadany miejscowości Kamieniec Ząbkowicki w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. W projekcie uwzględniono również wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Goraj w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim. Na liście jest również miejscowość Kamionka w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, a także Solec nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim.

W projekcie pojawiła się również inna miejscowość z województwa mazowieckiego - Sochocin, w powiecie płońskim oraz Wiskitki, w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. Na liście jest miejscowość Dubiecko w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, a także Wodzisław w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim.

Kolejną miejscowością, która ma odzyskać prawa miejskie, jest Budzyń w województwie wielkopolskim, w powiecie chodzieskim oraz Koźminek, w powiecie kaliskim.

W tym roku nie wszystkie wnioski o nadanie statusu miasta uzyskały pozytywną rekomendację. Tak było w przypadku wniosku Rady Gminy Szreńsk (Mazowieckie), a także wsi Skarbimierz-Osiedle w województwie opolskim. MSWiA negatywnie oceniło również wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Wydminy w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim.

źródło: TVN24 Biznes

Poleć
Udostępnij