Województwo boi się ASF. Bariery zapachowe mają odstraszyć dziki
Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zdecydował o rozmieszczeniu barier zapachowych odstraszających dziki wzdłuż Nogatu. Ma to przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF.
Bariery to metalowe pręty metrowej wysokości. Znajdują się na nich koszyczki z gąbką nasączoną preparatem odstraszającym te zwierzęta. Na razie zostały rozmieszczone wzdłuż rzeki na odcinku od Pompowni w Osłonce do miejscowości Jazowa, ale planowane jest też rozmieszczenie od Jazowa do Michałowa.
ASF. Większość nowych przypadków stanowią odstrzelone dziki
Jak poinformowały służby prasowe wojewody pomorskiego pręty z substancją zapachową rozstawiane są co 20-30 metrów, a ich zadaniem jest utrudnienie dalszego rozprzestrzeniania się wirusa na teren województwa pomorskiego i dalszych części kraju.
Wojewoda pomorski apeluje jednocześnie o zachowanie ostrożności i niedotykanie odstraszaczy.
Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r. Według danych Inspekcji Weterynaryjnej, w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk rolnikom wypłacono 14 mln zł odszkodowań i zlikwidowano ponad 43 tys. sztuk świń.
W 2019 roku służby weterynaryjne potwierdziły już 46. ognisk choroby u świń i 1721 przypadków ASF u dzików.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ