Wody Polskie o zmianach dla rolników. Staw jak 5 basenów olimpijskich
Przebudowa systemów melioracyjnych bez zbędnych formalności, a także możliwość wykonania stawów retencyjnych o wielkości 5 basenów olimpijskich jedynie na zgłoszenie - to najważniejsze w ocenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zmiany w ustawie Prawo wodne.
"Dzięki uproszczonym przepisom rolnicy zyskują zachętę do retencjonowania wody na własnej ziemi" - przekonują Wody Polskie. Eksperci z państwowego zakładu podkreślają, że retencja wody w gospodarstwach jest koniecznością, a w tym celu można wykorzystać istniejącą sieć melioracyjną.
Program poprawy retencji na obszarach rolnych do 2025 roku
"Dzięki budowie piętrzeń i zastawek woda nie spływa szybko, ale pozostaje w okolicy przez dłuższy czas, zasilając i odnawiając stopniowo poziom wód gruntowych. W wyniku zmian w prawie, przebudowa rowów w celu zatrzymywania wody oraz obiektów drenarskich w celu hamowania odpływu wody nie wymaga żadnych zgłoszeń i pozwoleń. Wystarczy jedynie powiadomienie właściwego miejscowo zarządu zlewni Wód Polskich" - wskazuje firma.
Kto i kiedy ma dokonać tego powiadomienia? Zakład, rozumiany jako osoba fizyczna lub przedsiębiorca, przed wykonaniem robót, czynności lub urządzeń wodnych. Przy czym zasięg oddziaływania nie może wykraczać poza granice terenu, którego "zakład" jest właścicielem lub terenu znajdującego się w zasięgu oddziaływania, gdy "zakład" posiada uprzednią pisemną zgodę właścicieli gruntów objętych oddziaływaniem na przebudowę rowów lub obiektów drenarskich.
"Tak samo żadnych zgłoszeń ani pozwoleń nie wymaga zatrzymywanie wody w rowach oraz hamowanie odpływu wody z obiektów drenarskich. Wystarczy, że zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem, chyba że zakład posiada uprzednią pisemną zgodę właścicieli gruntów objętych oddziaływaniem na zatrzymywanie wody w rowach lub na hamowanie odpływu wody z obiektów drenarskich. Działania z zakresu retencji korytowej pozwalają na skuteczne przeciwdziałanie skutkom suszy rolniczej, zwiększanie retencji glebowej na gruntach ornych i przyczyniają się do zwiększenia plonów" - przekonuje PGW Wody Polskie.
Rząd chce zainwestować miliardy w budowę zbiorników retencyjnych
Ponadto dzięki zmianom w Prawie wodnym, wykonanie stawu o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m kw. oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, nie wymaga już pozwolenia wodnoprawnego.
Wystarczy jedynie zgłoszenie (przez osobę fizyczną czy przedsiębiorcę) do właściwego miejscowo nadzoru wodnego Wód Polskich. Staw może być napełniany wyłącznie wodami opadowymi, roztopowymi lub gruntowymi i służyć celom retencyjnym. Stawy rybne, rekreacyjne, służące do oczyszczania ścieków albo napełniane w ramach usług wodnych wymagają pozwolenia wodnoprawnego.
"Nowe przepisy umożliwiają każdemu z nas, bez pozwolenia wodnoprawnego, wykopanie stawu, który będzie mógł pomieścić potencjalnie do 15 mln litrów wody - tyle, ile 5 basenów olimpijskich! Pamiętajmy, że budowa zbiornika małej retencji to inwestycja na długie lata, która nie tylko się zwróci, ale i przyniesie korzyści. W każdym miejscu możemy zatrzymać wodę - co jest szczególnie ważne - tam gdzie spadła wraz z deszczem. Działając lokalnie, w ramach małej retencji, wspieramy ochronę zasobów wodnych w całymi kraju" - przekazują Wody Polskie.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl