Wilgotność pól w gospodarstwie
Efekty zmian klimatycznych są coraz częściej przez nas dostrzegane. Wdrażamy coraz to nowe rozwiązania, które pozwalają w jakimś stopniu przystosować się i łagodzić negatywne skutki ocieplenia klimatu. Jakie zatem kroki powinny zostać podjęte w rolnictwie, aby dalej móc zapewniać taką samą ilość płodów rolnych?
Na podstawie wiedzy i obserwacji, nauka stara się zaproponować możliwie najlepsze rozwiązania, które miałyby spowolnić zmiany klimatyczne. Rolnictwo powinno postawić na gatunki i odmiany roślin uprawnych, które będą lepiej znosić stresy w postaci suszy. Dużą uwagę zwraca się na ograniczenie parowania wody z gleby, poprzez stosowania zazieleń oraz na zatrzymywaniu wody w zbiornikach retencyjnych. Świat nauki dopatruje się pomocy w cyfryzacji, w postaci monitorowania upraw, szkodników czy suszy. Pozytywny wpływ także zaobserwowano w przypadku używania programów wspomagających podejmowanie decyzji w gospodarstwie.
Wychodząc naprzeciw potrzebom, powstał projekt SoliAqChar, który ma na celu ochroną polskich zasobów wodnych.
Głównym założeniem wspomnianego projektu było koncentrowanie się przede wszystkim na monitorowaniu zasobności gleby w wodę z wykorzystaniem satelitarnych technik teledetekcji oraz na poprawieniu struktury i właściwości fizykochemicznych wzbogaconych w biowęgiel.
Efekt projektu, w postaci możliwości monitorowania wilgotności polskich gleb, można zobaczyć w polskim systemie wspomagającym zarządzanie gospodarstwem rolnym – RolnikON.
Aby sprawdzić zasobność naszych pól w wodę, należy zarejestrować/zalogować się w systemie www.rolnikon.pl, przejść do zakładki „Działalność”, a następnie „Pola”. Wilgotność można sprawdzić po dodaniu pól, wybierając warstwę dla mapy „Wilgotność”.
Jeżeli chcemy zobaczyć dane archiwalne (np. sprzed 2 lat), wystarczy wejść w szczegóły danego pola i wybrać zakładkę H20.
Warto wspomnieć, że system RolnikON, posiada nie tylko wspomnianą funkcję, ale szereg także innych udogodnień. Jest to program dedykowany dla wszystkich, bez względu na profil produkcji oraz wielkość gospodarstwa. W RolnikONie znajdują się funkcje dotyczące produkcji roślinnej, zwierzęcej, księgowości, magazynu czy pracowników. Dodatkowo daje on możliwość tworzenia obowiązkowych ewidencji np. zabiegów ochrony roślin czy nawożenia azotem.
Pierwsze 14 dni korzystania z systemu RolnikON jest bezpłatne.
Na sukces projektu SoliAqChar pracowało wiele instytucji: Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnika Częstochowska, Centrum Badań Kosmicznych PAN, NTT sp. z o.o. oraz Polski Instytut Rolnictwa (RolnikON). Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Biostrateg.