Wieści z rynków rolnych. Handel zbożem nadal ograniczony, znaczne zakupy kukurydzy na eksport
Eksport pszenicy z Polski może spowolnić w kolejnych tygodniach – prognozuje Izba Zbożowo-Paszowa. Zdaniem ekspertów w ostatnim kwartale br. znaczny może być natomiast eksport kukurydzy z uwagi na zakupy tego ziarna w ostatnich tygodniach.
Izba Zbożowo-Paszowa w poniedziałkowym newsletterze poinformowała, iż handel ziarnem na polskim rynku zbożowym pozostaje ograniczony. Trwające siewy roślin ozimych i utrzymująca się niechęć rolników do sprzedaży ziarna powodują, iż podaż zbóż jest "cały czas niewielka" - wskazano.
Mało ofert sprzedaży
Jak dodano, liczba ofert sprzedaży ziarna ze strony firm handlowych także uległa zmniejszeniu. "Mało jest ofert sprzedaży praktycznie wszystkich zbóż" – stwierdzono.
Zgodnie z IZP, wielu rolników "w dalszym ciągu nie jest zainteresowanych sprzedażą ziarna pszenicy do portów". Tym samym – oceniono – eksport pszenicy z kraju w kolejnych tygodniach może spowolnić, na co wpływ będzie miała także konkurencja ze strony krajów basenu Morza Czarnego.
"W ostatnim kwartale br., znaczny może być natomiast eksport kukurydzy gdyż w ostatnich tygodniach miały miejsce znaczne zakupy kukurydzy na eksport, zarówno ze starych jak i nowych zbiorów" – podano.
Ceny skupu kukurydzy szorują po dnie. Konieczna kontynuacja programu dopłat
Zbiory już ruszyły
Zgodnie z danymi IZP, wytwórnie pasz wyczekują pojawienia się tegorocznej kukurydzy, a lokalnie zbiory wczesnych odmian tego zboża już się rozpoczęły. Wskazano, iż notowana w I poł. września sucha i słoneczna pogoda sprzyjała dojrzewaniu kukurydzy, jednak główny zbiór powinien rozpocząć się z początkiem października.
Obecnie, w zależności od regionu, ceny oferowane za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) coraz częściej nie przekraczają 500 zł/t i zawierają się w przedziale 400-500 zł/t.
"Wydaje się, iż po trudnym sezonie 2022/23, kupujący kukurydzę mokrą będą ostrożnie podchodzić do skupu i cen oferowanych za mokre ziarno w sezonie 2023/24" – podsumowano.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś