Więcej optymizmu wśród rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-04-2020,8:45 Aktualizacja: 02-04-2020,8:50
A A A

W drugim półroczu 2019 r. rolnicy mniej pesymistycznie, w stosunku do poprzedniej edycji badania, ocenili zarówno ogólną sytuację prowadzonych gospodarstw, opłacalność produkcji, jak i zapotrzebowanie na produkty rolne.

Tak wynika z badania koniunktury w gospodarstwach rolnych przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Oczywiście w dobie koronawirusa i niepewności gospodarczej sporo się już pewnie od tego czasu zmieniło.

koniunktura w rolnictwie, gospodarstwo, agrobiznes

Rolnicy w fatalnych nastrojach. Nadciąga poważne załamanie koniunktury

W pierwszym kwartale 2020 r. koniunktura w polskim rolnictwie wyraźnie się pogorszyła. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) obniżyła się o 4,9 punktu, z  poziomu -1,9 pkt  do -6,8  pkt. Pogorszenie koniunktury jest skutkiem...

"Blisko 83 proc. rolników - o prawie 18 proc. więcej niż w czerwcu ub. r. - uznało bieżącą (grudzień 2019 r.) ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych jako normalną jak na tę porę roku lub dobrą. Należy zauważyć, że zmniejszyła się przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi z 27,5 p. proc. w czerwcu 2019 r. do 8,4 p. proc. w grudniu 2019 r." - podaje GUS.

Co ciekawe, najmniej pesymistyczne opinie o sytuacji ogólnej wyrażali użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, a w przypadku rolników specjalizujących się w chowie świń odnotowano przewagę opinii pozytywnych nad negatywnymi.

Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną najmniej pesymistyczne opinie wyrażali prowadzący uprawy warzyw gruntowych i pod osłonami. Najgorzej swoją sytuację ocenili prowadzący plantacje owocowe oraz chów drobiu rzeźnego.

Jeśli chodzi o bieżącą opłacalność produkcji rolniczej, gospodarze ocenili ją negatywnie. Jednak saldo odpowiedzi poprawiło się i wynosiło minus 7 p. proc. w grudniu 2019 r. wobec minus 16,4 p. proc. w czerwcu 2019 r.

krir, punkty skup zbóż, zakup nawozów, ceny środków ochrony roślin

Zamknięte skupy, kłopoty z nawozami. Koronawirus toczy rolników

Brak rozwiązań dotyczących wystąpienia koronawirusa w rodzinie rolnika, zamykane skupy zbóż, kłopoty z dostawami i rosnącymi cenami nawozów i środków ochrony roślin -  organizacje rolnicze wyliczają problemy i apelują do...

"W grudniu ub. r. około 17 proc. respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Opinie optymistyczne wyrażali użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 30 ha użytków rolnych, rolnicy prowadzący chów świń i drobiu rzeźnego, a także rolnicy specjalizujących się w chowie bydła mlecznego i drobiu nieśnego. Wśród gospodarstw prowadzących produkcję roślinną, najmniej negatywne opinie o opłacalności produkcji rolniczej wyrażali rolnicy prowadzących uprawy pod osłonami oraz uprawy rzepaku i rzepiku. Najbardziej negatywne oceny o opłacalności produkcji rolniczej odnotowano u prowadzących uprawy buraków cukrowych, plantacje drzew i krzewów owocowych, hodowców drobiu nieśnego oraz bydła rzeźnego" - wskazuje GUS.

Jak dodaje, w porównaniu z wynikami poprzedniej edycji badania respondenci byli mniej pesymistyczni w ocenie bieżącego popytu na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty rolne (minus 28 p. proc. w grudniu 2019 r. wobec minus 32,7 p. proc. w czerwcu 2019 r.).

"W grudniu 2019 r. prognozy dotyczące zarówno sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolniczej, jak i popytu na wytwarzane produkty rolne były niekorzystne. Nastroje użytkowników gospodarstw rolnych pogorszyły się w stosunku do grudnia 2018 r., ale były bardziej optymistyczne niż w czerwcu 2019 r." - wylicza GUS.
 

Poleć
Udostępnij