Więcej czasu na zmiany w ekoschematach? Resort: to niekorzystne dla rolników
Resort rolnictwa odpowiedział na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczące umożliwienia wykonywania we wniosku o przyznanie płatności obszarowych zmian w zakresie realizowanego ekoschematu po 26 lipca.
Rolniczy samorząd podkreślał, że w wielu przypadkach producenci rolni, którzy zaznaczyli ekoschematy (na przykład międzyplony ozime), z powodów ekonomicznych lub agrotechnicznych nie będą mogli zrealizować wybranego ekoschematu. W takiej sytuacji mogą tylko wycofać zadeklarowany ekoschemat.
„Zdarzenia losowe, szczególnie niekorzystne zjawiska atmosferyczne oraz zmieniająca się koniunktura rynkowa wymuszają na rolnikach dokonywanie zmian w planowaniu produkcji rolnej” – brzmiał wniosek KRIR.
ARiMR: trwają kontrole satelitarne działek rolników. Można wprowadzić zmianę we wniosku
Kwestia wielokrotnie analizowana
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zaznacza, że kwestia wydłużania terminów związanych ze składaniem wniosków o przyznanie płatności obszarowych, w tym ekoschematów obszarowych oraz składaniem zmian do tych wniosków była wielokrotnie analizowana i wyjaśniana. I zwraca uwagę, iż przepisy w tym zakresie uregulowane zostały ustawowo, tj. w art. 60 ustawy o PS WPR 2023-20271. Przepisy te - w ocenie resortu - przewidują szereg rozwiązań mających na celu ułatwienie rolnikom procesu składania wniosków o przyznanie pomocy, w szczególności poprzez zapobieganie występowania we wnioskach nieprawidłowości. Służą temu rozwiązania umożliwiające wprowadzenia zmiany i wycofania wniosków o przyznanie pomocy w określonych terminach.
Zmiany wniosku o przyznanie płatności obszarowych dokonuje się w terminie do 31 maja roku, w którym dany wniosek został złożony.
Trzeba poinformować ARiMR
„W przypadku, gdy ARiMR poinformowała rolnika o nieprawidłowościach wykrytych w ramach kontroli administracyjnych lub systemu monitorowania obszarów, rolnik może zmienić wniosek do dnia 15 września danego roku bez ponoszenia negatywnych konsekwencji takiej zmiany. Jednocześnie, co do zasady, w każdym czasie, lecz nie później niż do dnia wydania decyzji w sprawie o przyznanie pomocy, możliwe jest wycofanie wniosku o przyznanie pomocy. Dodatkowo, jeżeli w gospodarstwie rolnika zaszły zmiany w porównaniu do deklaracji zgłoszonej we wniosku o przyznanie płatności, a rolnik poinformuje o tym kierownika biura powiatowego Agencji, również nie poniesie negatywnych konsekwencji w związku z tą zmianą” – przekazuje MRiRW.
Agencja podsumowuje kampanię - mniej wniosków o dopłaty bezpośrednie
Ważne jest zachowanie terminów
Jak dodaje, przepisy przewidują także możliwość wydłużenia podstawowego terminu składania wniosków o przyznanie płatności i zmian do tych wniosków.
„Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wielokrotnie zwracało także uwagę, że wypłata płatności poprzedzona jest szeregiem powiązanych ze sobą działań, które wymagają szczególnych procedur zapewniających bezpieczeństwo, racjonalność i efektywność wydatkowania środków finansowych. Ważne jest przy tym zachowanie odpowiednich terminów” – twierdzi resort rolnictwa.
I przekonuje, że każde wydłużenie terminu składania wniosków oraz wydłużenie terminu składania zmian do tych wniosków wpływa na zmianę pozostałych terminów dotyczących całości działań realizowanych przez agencję płatniczą w ramach obsługi złożonych wniosków.
Późniejsze kontrole i płatności
„Przede wszystkim wpływa na późniejsze rozpoczęcie kontroli administracyjnych złożonych wniosków, które są niezbędne również do realizacji zaliczek na poczet płatności. W przypadku niewyjaśnienia stwierdzonych błędów do dnia naliczania zaliczek, działki obarczone błędami nie są uwzględniane przy ustalaniu powierzchni kwalifikującej się do zaliczek, ze względu na brak zakończonej dla nich kontroli administracyjnej” – tłumaczy ministerstwo.
Wyjaśnia też, że wydłużenie procesu obsługi wniosku wpływa także na proces typowania do kontroli na miejscu, procedury przetargowe na wykonywanie zadań zlecanych wykonawcom zewnętrznym zgodnie z prawem zamówień publicznych itd., co w konsekwencji może wpłynąć na opóźnienie terminu rozpoczęcia wypłaty płatności końcowych.
Nie wszyscy rolnicy zrealizują zadeklarowane ekoschematy. DIR prosi o możliwość zmiany
Niekorzystne skutki dla rolników
„Analizując powyższe, trudno sobie wyobrazić aby po 26 lipca możliwe były zmiany we wniosku o przyznanie płatności w zakresie ekoschematów. Zmiana taka znacznie opóźniłaby termin rozpoczęcia procesu wypłaty wszystkich płatności bezpośrednich podczas gdy rolnicy oczekują wypłaty zaliczek już od 16 października. Wypłata zaliczek, a następnie płatności końcowych już od 1 grudnia, wymaga bowiem określenia stawek płatności, co nie jest możliwe w czasie trwającego okresu składania wniosków i dokonywania ich zmian. Z uwagi na powyższe oraz dotychczasowe doświadczenia, propozycja zmiany terminu składania wniosków o przyznanie płatności powinna być rozpatrywana w szerszym kontekście. Choć zdajemy sobie sprawę z występujących zdarzeń losowych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych czy zmieniającej się koniunktury rynkowej, nie jest możliwe i nie jest uzasadnione, biorąc pod uwagę ewentualne niekorzystne skutki dla rolników, proponowane przez Państwa wydłużenie terminu składania zmian do wniosków o przyznanie płatności” – podsumowuje MRiRW.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś