Nie wszyscy rolnicy zrealizują zadeklarowane ekoschematy. DIR prosi o możliwość zmiany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2024,11:25 Aktualizacja: 12-08-2024,18:18
A A A

Dolnośląska Izba Rolnicza (DIR) zwraca uwagę na potencjalne problemy rolników z realizacją zadeklarowanych w ramach wniosków o dopłaty bezpośrednie ekoschematów. Jej zdaniem, powinni oni mieć nadal możliwość wprowadzenia zmian.

Bezsankcyjny termin na złożenie wniosków o dopłaty upłynął 1 lipca. Na wprowadzanie zmian w dokumentach bez konsekwencji finansowych rolnicy mieli czas do 16 lipca. Nabór trwał do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota należnych płatności będzie pomniejszona o 1 proc.

Dolnośląski samorząd rolniczy wystąpił do Krajowej Rady Izb Rolniczych z wnioskiem o podjęcie jak najszybszych działań w kwestii możliwości dokonania zmian przez rolników poza terminem, czyli po 26 lipca, dotyczących ekoschematów. Bo - jak przekonuje - w wielu przypadkach producenci rolni, którzy zaznaczyli eksochematy, np. międzyplony ozime, z powodów ekonomicznych lub agrotechnicznych nie będą mogli zrealizować zadeklarowanych zobowiązań.

agencja, dopłaty, dopłaty bezpośrednie, śmierć rolników

Prawie 850 przypadków wstrzymania dopłat za 2023 r. ze względu na śmierć rolników

Wypłaty dopłat bezpośrednich za zeszły rok są na ukończeniu. Jeśli chodzi o sprawy pozostałe do rozstrzygnięcia, dotyczą one przypadków śmierci rolników oraz potencjalnych nieprawidłowości. W kampanii 2023 wnioski o płatności...

„Dlatego w trosce o polskie rolnictwo, dorobrostan środowiskowy, a również mając na uwadze tak ważny szczególnie dzisiaj aspekt finansowy, wnioskujemy, aby udostępnić producentom rolnym możliwość skorzystania z innego, mniej punktowanego działania. Wprowadzenie proponowanego rozwiązania będzie korzyścią dla wszystkich, dla rolników i uprawianej przez nich ziemi” – wskazuje DIR.

Jak dodaje, obecnie wnioskodawcy mogą tylko wycofać zadeklarowany ekoschemat, gdyż po terminie 26 lipca nie można wnioskować o dodanie nowej płatności.

„Zdarzenia losowe, szczególnie licznie występujące niekorzystne zjawiska atmosferyczne oraz zmieniająca się koniunktura rynkowa, wymuszają na rolnikach dokonanie zmian w planowaniu produkcji, a wprowadzenie proponowanego rozwiązania ułatwi w znaczący sposób przeprowadzenie tej czynności” – przekonuje Izba, prosząc o wprowadzenie postulowanego przez nią rozwiązania dla wniosków złożonych w 2024 r. oraz składanych w latach kolejnych.

Poleć
Udostępnij
Zapraszamy na Dzień Kukurydzy z PZPK - 12 września 2024 r.