Wiceminister rolnictwa: co najmniej 7 proc. gruntów pod uprawy ekologiczne do 2030 r.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2024,8:50 Aktualizacja: 18-09-2024,8:58
A A A

Rozwój produkcji ekologicznej w Polsce to jeden z priorytetów ministerstwa rolnictwa. Resort chce, by do 2030 r. co najmniej 7 proc. gruntów zajmowały uprawy ekologiczne - poinformował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski.

Wiceminister wziął udział w Międzynarodowym Sympozjum Owoców i Warzyw Ekologicznych OrgHort 2024 w Warszawie.

"Chcemy, aby w Polsce do 2030 r. co najmniej 7 proc. gruntów rolniczych stanowiły ekologiczne użytki rolne, co przełoży się na 1 mln ha roślin uprawianych w tym systemie produkcji" - mówił Krajewski cytowany we wtorkowym komunikacie MRiRW.

Podkreślił, że czterodniowe Sympozjum jest okazją do poszerzenia wiedzy na temat aktualnych zagadnień i problemów dotyczących sadownictwa i warzywnictwa ekologicznego. W spotkaniu biorą udział naukowcy z całego świata.

projekt, rozporządzenie, produkcja ekologiczna, płatności ekologiczne, ugorowanie

Rolnicy mają dostać płatności ekologiczne za tegoroczne ugorowanie. Jest rozporządzenie

Projekt zmiany rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie płatności ekologicznych trafił do konsultacji. Nowe regulacje umożliwią przyznanie rolnikom płatności ekologicznych za ugorowanie gruntów w 2024 r. Do...

Wiceminister przypomniał, że rozwój produkcji ekologicznej w Polsce jest jednym z priorytetów MRiRW, dlatego resort wspiera ten rodzaj produkcji m.in. poprzez dofinansowanie badań w rolnictwie ekologicznym. "Od 20 lat staramy się, aby co roku istotna pula środków z budżetu przeznaczonego na badania w rolnictwie ekologicznym była przekazywana na prowadzenie badań w zakresie warzywnictwa i sadownictwa metodami ekologicznymi" – zaznaczył Krajewski.

Popyt na warzywa i owoce w Polsce rośnie, a to powoduje, że zwiększają się powierzchnie, na których są one uprawiane. Wiceszef MRiRW dodał, że owoce i warzywa mają największy udział w rynku ekologicznych produktów żywnościowych (odpowiednio 14,3 proc. oraz 12,8 proc.) - łącznie stanowi to ponad jedną trzecią wartości rynku żywności ekologicznej w Polsce, o wartości ok. 2 mld zł.

Sympozjum OrgHort to cykliczne wydarzenie, które odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (ISHS). Celem OrgHort 2024 jest stworzenie międzynarodowego forum do wymiany naukowej i technicznej wiedzy z zakresu ogrodnictwa ekologicznego.

Poleć
Udostępnij