W Małopolsce rozpoczyna się sezon enoturystyczny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2015,15:10 Aktualizacja: 19-06-2015,15:34
A A A

Miłośnicy wina i pięknych krajobrazów w najbliższą sobotę w Smardzowicach koło Ojcowa zainaugurują sezon enoturystyczny na Małopolskim Szlaku Winnym.

- W tym roku odkryte zostaną nowe miejsca, jak również wrócimy do winnic cieszących się olbrzymią popularnością w poprzednich sezonach - powiedział PAP Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce.

Podczas letnich spotkań turyści będą mieli możliwość zwiedzenia winnicy, degustacji małopolskich win, rozmów z ekspertami. Degustacje komentowane oraz wspólne oprowadzanie poprowadzi wraz z gospodarzami Wojciech Bosak, projektant wielu winnic i uznany ekspert piszący o winie. Wszystkie degustacje na szlaku są bezpłatne.

Małopolski Festiwal Smaku, Wieliczka, żywność regionalna

Małopolski Festiwal Smaku. Wybrano pierwsze finałowe rarytasy

Ekomiód, tradycyjne wędliny, pstrąg z Ojcowa, niskosodowa woda mineralna, szarlotka od koła gospodyń oraz lody z mleka owczego i krowiego zdobyły uznanie jury i publiczności podczas I półfinału Małopolskiego Festiwalu Smaku w...

Podczas spotkań każdy otrzyma katalog z małopolskimi winnicami, mapę turystyczną oraz będzie miał możliwość skosztować lokalnych specjałów i podziwiać piękne widoki.

Tokarczyk zwrócił uwagę, że enoturystyka w Małopolsce w ciągu ostatnich lat stała się popularnych sposobem spędzania wolnego czasu. - W poprzednich latach nasze zwiedzanie cieszyło się potężną frekwencją. Przez ostatnie dwa sezony winnice odwiedziło w ramach wizyt prawie 2 tysiące osób. W tym roku frekwencja też zapowiada się znakomicie - zaznaczył.

Inauguracja sezonu tradycyjnie nastąpi w Krokoszówce Górskiej, w której gospodarzami są Bożena i Marek Górscy. Winnica ta znajduje się w malowniczej miejscowości Smardzowice, kilkanaście kilometrów od Krakowa.

Sąsiaduje z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Jej cechą charakterystyczną jest to, że posadzono ją bezpośrednio na skałach wapiennych. Z powodu położenia na dużej wysokości - 399 m n.p.m., udają się w niej odporne odmiany winorośli, z których powstaje wino czerwone. Zdobywa ono nagrody na międzynarodowych konkursach.

W tym roku planowana jest organizacja minimum ośmiu prezentacji w różnych winnicach na szlaku. 4 lipca turyści zawitają do Szczepanowic pod Tarnowem do Winnicy Zadora. Gościć ich będą państwo Zofia i Stanisław Michałowcy, którzy zaprezentują swoje sztandarowe wina czerwone. Następnego dnia przewidziano wizytę w Winnicy Gaj pod Krakowem, w której degustowane będą wina musujące wytwarzane według tradycyjnej starej receptury.

11 lipca enoturyści będą gościć na Pogórzu Ciężkowickim u Antoniego Marcinka w Winnicy Piwnice Antoniego, w której spróbują pogórzańskich win i wytwarzanych tam miodów pitnych. 8 sierpnia zawitają do Winnicy Chodorowa w okolicach Grybowa, gdzie oprócz win będzie możliwa degustacja autorskich cydrów, win jabłkowych oraz nalewek.

5 września zaplanowano wizytę w Winnicy Rodziny Steców. Jej specjalnością są wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach wina czerwone. Dzień później odbędzie się zwiedzanie Winnicy Koniusza.

Zakończenie sezonu winiarskiego nastąpi 17 października w Winnicy Kresy w okolicach Ojcowa, gdzie będzie miała miejsce wspólna degustacja win z Winnicy Kresy oraz Winnicy Amonit. W programie znalazło się też zwiedzanie budynku nowo otwartej winiarni oraz obiektu noclegowego.

W Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe. Niektóre z nich prowadzą już komercyjną działalność i sprzedają swoje wina do sklepów, restauracji oraz bezpośrednio konsumentom, a kolejne przygotowują się, aby wkrótce taką sprzedaż rozpocząć.

Poleć
Udostępnij