Ukraińcy: wyciągnęliśmy wnioski z doświadczeń w eksporcie rolno-spożywczym do Polski
Miedzy innymi o współpracy w zakresie wykorzystania bioetanolu i produkcji pasz wysokobiałkowych toczyły się rozmowy przedstawicieli administracji rolnej i organizacji branżowych Polski i Ukrainy.
„Odbyły się kolejne rozmowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Witalijem Kowalem. We wczorajszym spotkaniu online uczestniczyli też przedstawiciele organizacji branżowych obu krajów. Ministrowi Siekierskiemu towarzyszyli sekretarz stanu Michał Kołodziejczak oraz dyrektor generalny Bogusław Wijatyk” – poinformowało w czwartek (12 grudnia) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Jak zaznaczyło, było to trzecie spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy z udziałem organizacji branżowych. Poprzednie rozmowy w tym formacie odbyły się marcu i kwietniu 2024 r.
„Celem spotkania było omówienie wzajemnych relacji w dziedzinie rolnictwa, w tym wymiany handlowej między Polską a Ukrainą. W tym kontekście bardzo cenne i wartościowe były sugestie i spostrzeżenia wyrażone przez organizacje rolnicze. Minister Siekierski podkreślił znaczenie dialogu realizowanego na różnych poziomach i zaznaczył, że powinien on być pomocny w wypracowaniu rozwiązań korzystnych dla obu krajów” – brzmi relacja resortu rolnictwa.
Szef MRiRW: polska prezydencja będzie dotyczyć także ukraińskiego rolnictwa
Podkreślono w niej, że podczas spotkania strona polska przedstawiła sytuację na wybranych rynkach rolnych. I przypomniała o problemach wywołanych nadmiernym importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy w 2022/2023 roku. Odniosła się także do potencjału współpracy z partnerami ukraińskimi w zakresie wykorzystania bioetanolu i produkcji pasz wysokobiałkowych.
„Minister Kowal zwrócił uwagę na problemy ukraińskich rolników i producentów żywności wywołane toczącą się wojną. Stwierdził ponadto, że Ukraina wyciągnęła wnioski z doświadczeń w eksporcie rolno-spożywczym do Polski na przełomie 2022 i 2023 r. Wyraził nadzieję na współdziałanie ze stroną polską w bieżącym rozwiązywaniu problematycznych spraw” – wskazało MRIRW.
Na koniec szefowie resortów rolnictwa obu krajów zgodzili się, że spotkania z udziałem organizacji branżowych powinny odbywać się systematycznie, co najmniej raz na kwartał.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś