Susza w lasach osłabia drzewa. Część gatunków może zniknąć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2019,11:20 Aktualizacja: 01-07-2019,12:13
A A A

Przy coraz dłuższych upałach zagrożone są niektóre gatunki drzew i całe lasy, bo część drzew nie dożywa starości. To powoduje określone koszty związane z nowymi nasadzeniami. Dużym zagrożeniem w okresie suszy są również pożary.

- Na terenie Nadleśnictwa Miękinia, podobnie jak na terenie całego Dolnego Śląska, ostatnie 3-4 lata to okres z niedoborem wody. Można go zdefiniować jako okres suszy - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes nadleśniczy Waldemar Zaremba.

las, ściółka, pożary lasów, susza

Niebezpieczna sytuacja pożarowa w lasach w całej Polsce

W lasach w całej Polski utrzymuje bardzo niebezpieczna sytuacja pożarowa i związana z tym "wysoka palność" lasów - poinformował w piątek Instytut Badawczy Leśnictwa. Jak podała instytucja, "w ciągu ostatniej doby Państwowa...

- Najczęściej przejawia się to w braku wystarczającej ilości opadów deszczu, ale przy długotrwałej pogodzie słonecznej i wysokich temperaturach susza atmosferyczna przechodzi w stan suszy hydrologicznej, poniżej przeciętnego stanu wód powierzchniowych, a następnie również w stan suszy hydrogeologicznej, czyli niedoboru wody w gruncie, tzw. niżówki - dodaje.  

Susza występuje w dziesięciu województwach. To zagrożenie nie tylko dla rolników, lecz także dla stanu polskich lasów.

Państwowy Instytut Geologiczny podaje w prognozie na lipiec i sierpień, że niskie położenie zwierciadła wód pierwszego, swobodnego poziomu wodonośnego i lokalne występowanie niżówki hydrogeologicznej może wystąpić w granicach województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

- Na terenie naszego nadleśnictwa przy średnich opadach rocznych z wielolecia około 600 mm dzisiaj mówimy o opadach na poziomie 400 mm, więc to jest duży niedobór wody dla roślin i drzew, który musi powodować sytuację stresową. W dziesięcioleciu zdarzyły się może rok lub dwa takie lata, natomiast teraz okres z deficytem wody mamy od 2015 roku - wskazuje Zaremba.

[WIDEO] Mówi Waldemar Zaremba, nadleśniczy Lasy Państwowe Nadleśnictwo Miękinia


izby leśne, izby rolnicze, lasy państwowe, gospodarka leśna, Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

Właściciele lasów chcą lepiej gospodarować. Powstaną izby leśne?

Czy w Polsce powstaną izby leśne na wzór izb rolniczych? Pojawił się taki pomysł bowiem ponad 19 proc. lasów w kraju należy do prywatnych właścicieli, a coraz więcej z nich chciałoby tymi terenami lepiej gospodarować. Na ten temat...

Lasy Państwowe podają, że stres wywołany suszą zaczyna się u większości drzew już przy utracie 5 proc. wody tkankowej. Przy 18 proc. zamykają się szparki, a powyżej 33 proc. zmiany są już nieodwracalne. Przy utracie na poziomie 65 proc. następuje śmierć tkanek. Zmniejszenie zawartości wody ma wpływ na wszystkie procesy życiowe w komórkach.

- Obserwujemy zjawisko zamierania drzewostanów. Z punktu widzenia bilansu zysków i strat tylko ekonomicznych, nie licząc wartości przyrodniczych, należy podkreślić, że drzewostany nie dożywają do starości, mówiąc kolokwialnie. Z tego powodu musimy je użytkować wcześniej, pozyskując często drewno i to o obniżonej jakości - mówi ekspert.

Inne drzewa zagrożone są wyginięciem - np. świerk, który nie lubi gorącego i suchego klimatu. Już teraz drzewa są bardziej osłabione, skutkiem gorących temperatur jest np. plaga kornika w Puszczy Białowieskiej.

Długotrwała susza zwiększa ryzyko pożarów. Już 2018 rok był pod tym względem rekordowy, a w bieżącym tylko do połowy kwietnia pożarów było tyle, co w całym 2017 roku.

Trudną sytuację w lasach może poprawić program adaptowania lasów i leśnictwa do zmian klimatu. Celem projektów jest wzmocnienie odporności ekosystemów leśnych, m.in. przez zmniejszenie ryzyka strat wywołanych przez susze i powodzie czy na maksymalnym wykorzystaniu naturalnych właściwości retencyjnych terenu poprzez budowę zbiorników. W Nadleśnictwie Miękinia ma ich powstać osiem.

Poleć
Udostępnij