Susza pustoszy gospodarstwa, a komisje dopiero się tworzą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-06-2018,15:10 Aktualizacja: 26-06-2018,15:22
A A A

95 komisji szacujących straty w rolnictwie z powodu suszy zatwierdził do wtorku urząd wojewódzki w Białymstoku. Kolejnych 11 złożonych wniosków, o powołanie takich komisji, czeka na rozpatrzenie. Urząd ocenia, że najpóźniej w środę komisje powinny być powołane we wszystkich gminach w regionie.

Takie deklaracje złożyli urzędowi wojewódzkiemu samorządowcy w trakcie przeprowadzonych we wtorek rozmów telefonicznych z wydziałem rolnictwa - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Idźkowska.

susza, zboża, straty w uprawach, MRiRW, susza 2018, PO, PiS, polityka

PO: rząd nie chce rozmawiać o sprawie suszy i pomocy rolnikom

Rząd kompletnie nic nie robi, by pomóc rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały z powodu suszy; rząd, premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski nie chcą rozmawiać o suszy i wsparciu rolników,...
O jak najszybsze składnie wniosków do wojewodów o powoływanie komisji szacujących straty apelował w niedzielę w Szepietowie (woj. podlaskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, argumentując, że od tego zależy sprawne uzyskiwanie pomocy.

"Żeby uruchomić instrumentarium pomocy, trzeba w miarę precyzyjny sposób określić szkody. To pilne zadanie dla samorządów i administracji rządowej w regionach. Jeżeli tego nie rozumieją, to szkodzą swoim rolnikom, a im jest potrzebna pomoc" - cytuje słowa ministra Ardanowskiego z Szepietowa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ardanowski wskazywał także na konieczność wprowadzenia "nowoczesnego zarządzania wodą". Wymienił: retencję, instalacje wodne, szukanie sposobów oszczędzania wody, ale też szukania odporniejszych roślin.

Stanowisko w sprawie przeciwdziałania skutkom suszy podjął w poniedziałek późnym popołudniem sejmik województwa podlaskiego. Radni poparli wcześniejsze stanowisko w tej sprawie, które w połowie czerwca wydała Podlaska Izba Rolnicza.

susza, zboża, straty w uprawach, MRiRW, susza 2018, mazowieckie

Bez dokładnego oszacowania strat, rolnicy nie dostaną pomocy

Obecnie w województwie mazowieckim, na 314 gmin, działają trzy komisje gminne szacujące straty wywołane przez suszę. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera zaapelował do wójtów i burmistrzów, by wnioskowali o powoływanie...
Radni zaapelowali o "bezzwłoczne wdrożenie niezbędnej pomocy na rzecz gospodarstw dotkniętych suszą".

Wnoszą o ogłoszenie klęski suszy w województwie podlaskim, wyasygnowanie "adekwatnych" pieniędzy na wynagrodzenie dla osób, które będą pracować - także w godzinach ponadwymiarowych - przy szacowaniu skutków suszy i zaangażowanie do tych prac także pracowników rządowych agencji związanych z rolnictwem.

Wymieniono np. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ośrodki doradztwa rolniczego, Instytut Ochrony Roślin i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wyjaśniono, że kwestie kadr i możliwości finansowych przeciwdziałania skutkom suszy spoczywają na stronie rządowej.

Radni podkreślili, że susza w Podlaskiem jest szczególnie dotkliwa dla hodowców bydła mlecznego, bo to ważna dziedzina produkcji rolnej w województwie.

susza rolnicza, inug, klimatyczny bilans wodny, straty w uprawach, niedobory wody, jan ardanowski, szacowanie strat

Minister zapewnia rolników: nie zostaniecie bez pomocy

W związku z suszą rolnicy po oszacowaniu strat będą mogli liczyć na dodatkową nadzwyczajną pomoc rządu - zapowiedział w piątek Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że specjalne komisje szacujące straty mają powstać do końca...
"Jednocześnie radni województwa podlaskiego wyrażają zaniepokojenie informacją, iż prace nad planem przeciwdziałania skutkom suszy w naszym regionie nadal trwają. W zaistniałej sytuacji dokument ten ma kluczowe znaczenie" - napisano w przekazanym we wtorek PAP stanowisku.

Radni sejmiku podnoszą także, że rolnicy wskazują na to, iż w związku z powtarzającymi się anomaliami pogodowymi należy przeznaczyć więcej pieniędzy na programy małej i wielkiej retencji wód.

Stanowisko podlaskiego sejmiku trafi do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego i wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.

Urząd wojewódzki podkreśla w informacjach na stronie internetowej i portalach społecznościowych, że szacowanie strat w gospodarstwach trwa, a wycena musi nastąpić przed żniwami, które w tym roku są przyspieszone.

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński powiedział we wtorek PAP, że ma nadzieję, że wszystkie komisje zaczną szacować straty jak najszybciej.

susza, zboża, straty w uprawach, MRiRW, susza 2018, budżet państwa

Wiceminister finansów: budżet jest przygotowany na pomoc rolnikom

Budżet jest przygotowany na pomoc rolnikom poszkodowanym przez suszę, ale jeżeli chodzi o kwoty, to na razie nie znamy skali strat w sensie finansowym - mówi PAP wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. - Czekamy na wyliczenia...
- Teraz myślę, że to szacowanie już ruszy i będzie bez problemów - powiedział prezes izby. Dodał, że izba wysłała także pisma do wójtów, by w gminach działało po kilka komisji i by szacowanie przebiegało sprawnie. Leszczyński mówił, że gorsza sytuacja, jeśli chodzi o skutki suszy, jest na północy województwa podlaskiego.

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNiG) w Puławach obejmujących analizy od 21 kwietnia do 20 czerwca, największe zagrożenie suszą w rolnictwie występuje w uprawach zbóż jarych. Susza jest we wszystkich regionach, a w ośmiu regionach we wszystkich gminach. Susza jest w 82,9 proc. gmin w kraju na ponad 63 proc. gruntów ornych.

"Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj.: podlaskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, lubelskim - od 54,7 do 93,9 proc. gruntów ornych tych województw" - podaje IUNiG na swojej stronie internetowej.

Poleć
Udostępnij