Stan prac nad szczepionką przeciwko ASF. Resort przekazał, co się dzieje
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało informacje na temat prowadzenia badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). Wynika z nich, że mimo wysiłków, o żadnym przełomie raczej nie może być mowy.
Samorząd rolniczy zwrócił się na początku czerwca do resortu o informacje w sprawie prowadzenia badań nad szczepionką przeciwko ASF oraz przeznaczenie środków finansowych na ten cel. Podkreślił w swoim wystąpieniu (opisywanym przez nas tutaj), że walka z ASF wymaga kompleksowych działań, takich jak kontrole sanitarno-weterynaryjne, edukacja hodowców oraz działania prewencyjne.
ASF u świń. Jest już 8. ognisko
„Jednak badania nad szczepionką są kluczowym elementem strategii ochrony naszego pogłowia świń. Dlatego też wnosimy o podjęcie odpowiednich kroków w celu wzmocnienia badań nad szczepionką oraz udostępnienie informacji na temat postępów w tym zakresie” – argumentowali wnioskodawcy.
Grupa zakażona i grupa kontrolna
W odpowiedzi ministerstwo zaznaczyło, iż prace nad szczepionką przeciwko ASF są prowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach od 2017 r.
„W latach 2017-2020 w ramach projektu NCN: ‘Konstrukcja rekombinowanego szczepu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV) przy użyciu techniki CRISPR/Cas9’ prowadzane były badania mające na celu uzyskanie i zbadanie właściwości biologicznych rekombinowanego szczepu ASFV pozbawionego genów A238L, EP402R i 9GL” – wskazał resort w swoim obszernym piśmie (w całości można się z nim zapoznać tutaj).
W końcowym etapie projektu przeprowadzono badania z użyciem 30 świń o znanym statusie immunologicznym W maju 2019 roku rozpoczęto doświadczenie z użyciem 14 świń, w wieku 5 tygodni, które podzielono na 2 grupy. 8 świń z grupy badanej zakażono donosowo zjadliwym szczepem terenowym. Grupę kontrolną (niezakażoną) stanowiło 6 świń. Wskaźniki śmiertelności nie pozostawiają jednak wątpliwości, że wywołana odpowiedź immunologiczna wśród grup „szczepionych” wirusem rekombinowanym nie ma istotnego wpływu na przeżywalność świń.
Szczepionka przeciwko ASF to duże wyzwanie
Działania prowadzone w sposób ciągły
„Przyczyną tego zjawiska jest brak wytwarzanych po zakażeniu ASFV przeciwciał neutralizujących. Wysoka śmiertelność mimo obecności przeciwciał jest głównym problemem w badaniach nad szczepionką przeciw ASFV” – oceniło MRiRW.
Następnie opisało szczegółowo kolejne wysiłki naukowców. Poinformowało m.in. o zaplanowanym na lata 2021-2023 międzynarodowym projekcie z udziałem PIW-PIB oraz placówek z Niemiec, Hiszpanii i Szwecji.
„Równocześnie pragniemy zapewnić, że działania związane ze zwalczaniem i zapobieganiem ASF w Polsce są prowadzone w sposób ciągły” – przekazało ministerstwo, wyliczając m.in.: odstrzał sanitarny i poszukiwanie padłych dzików, budowę barier dla nich czy kontrole bioasekuracji w gospodarstwach hodowlanych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś