Szczepionka przeciwko ASF to duże wyzwanie
Prace nad szczepionką przeciw ASF trwają co najmniej od przełomu lat 60-70-tych ubiegłego stulecia. Mimo ogromnych nakładów finansowych wciąż nie udało się jej wynaleźć. Dlaczego?
Hodowcy trzody chlewnej wciąż zastanawiają się, dlaczego opracowanie szczepionki przeciwko ASF jest tak trudne i zajmuje badaczom tyle czasu?
ASF. Czy nowa szczepionka na pewno jest skuteczna?
Prace nad szczepionką przeciw ASF trwają co najmniej od przełomu lat 60-70-tych ubiegłego stulecia. Zaangażowane są w nie takie państwa jak np. Stany Zjednoczone, które dysponują praktycznie nieograniczonymi środkami finansowymi dedykowanymi na rozwiązywanie najbardziej newralgicznych problemów naukowych.
- To powoduje, że amerykańskie ośrodki naukowe zatrudniają najbardziej znanych ekspertów. Niestety, mimo to do dziś nie udało się opracować skutecznej szczepionki. To pokazuje, jak bardzo skomplikowane procesy, ogólnie mówiąc biologiczne, a precyzyjniej immunologiczne, zachodzą w organizmie świni po zakażeniu wirusem ASF - tłumaczy w rozmowie z naszym portalem prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach i dodaje:
- W przebiegu zakażenia wirusem ASF systemy odpowiedzi immunologicznej typu komórkowego w organizmie świni ulegają całkowitemu rozregulowaniu i są dodatkowo wspomagane przez równoległe działanie ponad 100 białek. Ten, kto zidentyfikuje te białka i rozwikła mechanizm ich działania, będzie twórcą szczepionki.
POLPIG walczy z ASF i dołącza do kampanii
Prace nad szczepionką przeciwko ASF trwają także w Instytucie PIWet-PIB w Puławach.
- W naszych badaniach stosujemy pozytywnie rozumianą inżynierię genetyczną. Najpierw musieliśmy poznać budowę materiału genetycznego wirusa ASF (DNA), a następnie poznać precyzyjniej jego strukturę na tyle, żeby podmienić niektóre jego fragmenty innymi tak, aby wprowadzony materiał nie wywoływał choroby, a powodował odporność przeciw niej - tłumaczy prof. Krzysztof Niemczuk i dodaje:
- Nasze badania przynoszą pierwsze efekty. Niektóre ze świń, którym podano prototyp szczepionki, przeżyły. Obecnie badamy pochodzący od nich materiał biologiczny. W tym miejscu pragnę uspokoić naszych czytelników. Doświadczenia prowadzimy z zachowaniem maksymalnych standardów w zakresie dobrostanu zwierząt.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ