Siekierski: pomoc dla powodzian będzie, jej skala zależy od strat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2024,17:10 Aktualizacja: 19-09-2024,17:17
A A A

Będzie pomoc dla gospodarstw rolnych dotkniętych przez powódź, jej skala będzie zależała od wielkości strat. Środki na ten cel będą pochodziły z budżetu krajowego, jak i z UE - poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski. Zakłada on, że wypłaty mogłyby nastąpić w II połowie października.

Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej, ministerstwo zleciło KOWR, by zwrócił się m.in. do spółek hodowli roślin i zwierząt, nad którymi sprawuje bezpośredni nadzór, o przekazywanie pasz objętościowych, pasz treściwych, zboża oraz materiału siewnego i innych pilnie potrzebnych środków do produkcji rolnej dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku powodzi. Koordynacja tej pomocy będzie prowadzona przez KOWR i kierowana pod kątem konkretnego zapotrzebowania ze strony poszkodowanych gospodarstw. Minister podkreślił, że pasze, które zostały zalane w wyniku powodzi, nie nadają się do użytku dla zwierząt.

wojciechowski, powódź, rolnicy, straty

Komisarz Wojciechowski: poszkodowani przez powódź rolnicy mogą liczyć na wsparcie KE

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że poszkodowani w wyniku powodzi rolnicy i społeczności wiejskie mogą liczyć na wsparcie Komisji Europejskiej. „Bacznie śledzimy...

Przedstawiając działania podejmowane przez resort w związku z powodzią Siekierski przypomniał, że ministerstwo zawiesiło realizowane kontrole, z wyjątkiem kontroli dotyczących bezpieczeństwa żywności i pasz, ochrony zwierząt oraz zdrowia zwierząt.

Siekierski zapowiedział, że zostaną zwiększone zaliczki na dopłaty bezpośrednie, a rolnicy z terenów powodziowych będą otrzymywać je w pierwszej kolejności. Rolnicy z obszarów objętych klęską żywiołową zachowują prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPR.

Dopłaty ruszają 16 października. Stawki dopłat nie są jeszcze znane, gdyż zgodnie z unijnymi przepisami w dniu 30 września br. zostanie ogłoszony kurs euro, po którym przeliczane będą dopłaty bezpośrednie za 2024 r.

Minister przypomniał też, że rolnicy mogą starać się o przesunięcie lub umorzenie składek do KRUS, jak i czynszów dzierżawnych. Pomoc dla poszkodowanych, m.in. w formie pasz, przygotowuje też Krajowa Rada Izb Rolniczych - dodał.

mrirw, powódź, klęska żywiołowa, arimr

MRiRW: rolnicy dotknięci powodzią zachowują prawa do płatności

Rolnicy z obszarów objętych klęską żywiołową zachowują prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz dopłat obszarowych, nie muszą też składać oświadczenia o wystąpieniu klęski - poinformował resort rolnictwa w środowym komunikacie....

Wiceminister rolnictwa Adam Nowak poinformował, że jednym z priorytetów dla resortu  jest przywrócenie potencjału produkcyjnego gospodarstw, dlatego już we wtorek 17 września minister wystosował wniosek do KE o uruchomienie pomocy z rezerwy rolnej dla producentów rolnych w związku z powodzią, w celu zrekompensowania poniesionych przez nich strat z tego powodu.

Po oszacowaniu szkód przez komisje powołane przez wojewodów, informacje o wielkości poniesionych strat zostaną niezwłocznie przekazane do KE.

Siekierski dodał, że z jego doświadczenia wynika, że w przypadku wystąpienia takich trudnych sytuacji, jak powódź, KE zawsze znajdowała dodatkowe środki na pomoc.

Nowak zaznaczył, że MRiRW chce przygotować regulacje prawne do specustawy pozwalającej na wprowadzenie preferencyjnych warunków wsparcia i realizacji przedsięwzięć w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla rolników, przetwórców i gmin z terenów objętych powodzią, w tym np. wyższych stawek wsparcia i dłuższych terminów na realizację przedsięwzięć. Chodzi m.in. o inwestycje wodno-kanalizacyjne.

rząd, pomoc, powódź, rolnicy

Rządowa pomoc dla powodzian. Na co mogą liczyć rolnicy? (LISTA)

Dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi lub podtopień w południowo-zachodniej Polsce, są dostępne różne formy pomocy. Na przykład na remont lub odbudowę budynku gospodarczego można dostać do 100 tys. zł. Na co jeszcze mogą...

Minister dopytywany przez media, na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy w tej chwili, wyjaśnił, że "rolnicy, tak jak inni mogą korzystać z pomocy ogólnej".

Dodał, że na razie nie jest wiadomo, jaki będzie możliwy poziom wsparcia gospodarstw ze strony rządu, ale zapewnił: "będziemy czynić wszystko, by ta pomoc była jak największa". Dodał, że jeżeli chodzi o zniszczenia upraw, to uszkodzony jest duży obszar zasiewów rzepaku, ale także buraków cukrowych, ziemniaków i kukurydzy.

Zapytany zaś o termin, kiedy mogą nastąpić pierwsze wypłaty dla rolników, minister odparł, że "będzie to na pewno krócej niż w sytuacji, gdy były przymrozki czy gradobicia (...) zakładamy, że w październiku będą one realizowane." Doprecyzował, że "będzie to raczej II połowa października, ale pewne zaliczki mogą być kierowane wcześniej, będzie to dostosowane do pomocy, o której decyduje rząd dla całej grupy mieszkańców, przedsiębiorców, samorządów dotkniętych tymi stratami". 

Poleć
Udostępnij