Minister rolnictwa chce kontynuacji programu usuwania folii rolniczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-12-2024,14:25 Aktualizacja: 24-12-2024,16:36
A A A

O kontynuację programu wsparcia dotyczącego usuwania folii rolniczych wystąpił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski do szefowej resortu klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” został wprowadzony, gdyż okazało się, że w wyniku zmian rynkowych rolnicy nie mają gdzie bezpłatnie oddawać zużytych folii czy worków pozostających np. po sianokiszonce lub środkach do produkcji rolnej. W efekcie w gospodarstwach rosły sterty odpadów. W ramach programu można się było ich legalnie pozbyć.

krir, folie rolnicze, big bagi, worki

Gospodarstwa znowu toną w zużytych foliach. Trzeba przywrócić program odbioru

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) ponawia wniosek o uruchomienie programu wsparcia w pozbywaniu się z gospodarstw zużytych folii, worków itd. Dla rolników to duża pomoc, a jednocześnie można tu śmiało mówić o ochronie...

Nic dziwnego, że środowisko rolnicze domaga się jego kontynuacji, a w sukurs przyszło mu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Program ma kluczowe znaczenie dla rolników w całym kraju. Jest niezwykle istotny zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i wspierania zrównoważonego rolnictwa” – uzasadnia resort rolnictwa w komunikacie swoje wystąpienie z 23 grudnia o kontynuację programu.

Podkreśla, że „niepokojące są informacje, które docierają z Ministerstwa Klimatu i Środowiska”, iż nie planuje się wygospodarowania środków na dalsze funkcjonowanie tego mechanizmu pomocy.

W trakcie licznych spotkań z rolnikami w terenie często poruszany był temat zagospodarowania odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Jednocześnie do MRiRW wpływają prośby od organizacji rolniczych, które alarmują o braku możliwości właściwego zagospodarowania odpadów, m.in. folii rolniczych. W ocenie MRiRW, konieczne jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli na ponowne uruchomienie tego programu” – czytamy dalej w komunikacie resortu.

mkiś, nfośigw, program usuwania folii, folie rolnicze

100 tys. ton odpadów zebranych w ramach programu usuwania folii rolniczych. Ale kontynuacji raczej nie będzie

Samorząd rolniczy otrzymał odpowiedź na swoje wystąpienie dotyczące uruchomienia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) kolejnej edycji programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących...

Jednocześnie, mając na uwadze, że w kolejnych latach nie będzie możliwe finansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) wymiany pokryć dachowych wykonanych z azbestu, ministerstwo rolnictwa proponuje, aby takie wsparcie było kontynuowane w ramach obecnie realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.

Dodanie do tego programu zadania polegającego na wymianie pokrycia dachowego z azbestu zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i budynkach gospodarskich, położonych na obszarach wiejskich, niewątpliwie przyczyni się do zrealizowania celów określonych w Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 oraz w obecnie procedowanym projekcie ustawy o wyrobach zawierających azbest, zgodnie z którymi azbest należy usunąć najpóźniej do 31 grudnia 2032 r.” – argumentuje MRiRW.

W korespondencji skierowanej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska deklaruje ponadto „gotowość do ścisłej współpracy w celu wypracowania najlepszych rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla rolników, jak i dla środowiska”.

Poleć
Udostępnij