Sawicki o porozumieniu UE-USA: nie jestem orędownikiem TTIP
Minister rolnictwa nie ukrywa, że dosyć chłodno odnosi się do trwających od 2013 roku negocjacji pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Chodzi o Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), a więc porozumienie handlowe, którego głównym celem jest utworzenie strefy wolnego handlu.
- Nie jestem orędownikiem TTIP, ale spotkaliśmy się tu po to, aby porozmawiać o szansach i zagrożeniach jakie niesie ta umowa - powiedział Marek Sawicki podczas seminarium informacyjnego poświęconego negocjacjom nad TTIP.
Rolnictwo może ponieść spore straty po podpisaniu umowy UE-USA
- Dlatego opowiadamy się za wyłączeniem z liberalizacji tych produktów wrażliwych, których produkcja w Unii Europejskiej zostałaby zagrożona nadmiernym importem z USA. Z cała mocą chcę również podkreślić, że umowa TTIP, nie może w żaden sposób podważać zasad Wspólnej Polityki Rolnej - zaznaczył szef resortu rolnictwa.
MRiRW stoi również na stanowisku, że Komisja Europejska podczas negocjacji powinna uwzględnić różnice w obowiązujących w USA i UE standardach produkcji żywności i dobrostanu zwierząt.
Dla sektora rolnego, umowa będzie miała bardzo duże znaczenie choćby ze względu na rolę jaką USA i UE pełnią w światowym handlu. Stany Zjednoczone są pierwszym odbiorcą eksportu rolnego z UE-28.
W 2013 r. Unia Europejska sprzedała do USA towary rolno-spożywcze o wartości 15,4 mld euro. Stany Zjednoczone są również czołowym dostawcą żywności na unijny rynek. Wartość sprzedaży z USA do UE
to 9,8 mld euro.
TTIP to zagrożenie dla rolnictwa. Samorząd rolniczy nie ma wątpliwości
Umowa TTIP jest największym dwustronnym porozumieniem negocjowanym do tej pory przez Komisję Europejską. Wynika to z bardzo szerokiego zakresu rozmów, obejmującego wszystkie najważniejsze obszary współpracy. Pomimo, że odbyło się już 9 rund negocjacyjnych postęp rozmów nie pozwala na jednoznaczną ocenę skutków umowy.
Seminarium "Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (TTIP) nowym wymiarem współpracy UE-USA w sektorze rolnym" odbyło się z inicjatywy ministra Marka Sawickiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ambasady Stanów Zjednoczonych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz grupa przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej.