Rząd przyjął plan na CPK. Z gruntami od rolników nadal są problemy
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego - "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023". A Rada społeczna ds. CPK nie zgadza się na "dobrowolne" wykupy ziemi pod groźbą wywłaszczeń.
"Centralny Port Komunikacyjny to nowy system transportowy dla Polski, obejmujący budowę Portu Solidarność - centralnego lotniska dla Polski i hubu przesiadkowego dla Europy Środkowej i Wschodniej - zlokalizowanego 37 km od centrum Warszawy. Inwestycja obejmie także sieć 1800 km linii kolejowych oraz 400 km nowych dróg ekspresowych" - wymienia Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie o rządowej uchwale przyjętej 28 października.
Wykupią ziemię od rolników pod lotnisko. Dopłacą później?
Część lotniskowa przewidziana jest do realizacji do końca 2027 r. głównie na terenie gminy Baranów. Jak już pisaliśmy, pod tę ogromną inwestycję potrzeba mnóstwa ziemi, którą trzeba pozyskać od obecnych właścicieli, w zdecydowanej większości rolników.
A jeden z ostatnich pomysłów spółki powołanej do realizacji przedsięwzięcia był taki, by mieszkańcy sprzedawali grunty według aktualnej wyceny, a ewentualnie w przyszłości - jeżeli wartość nieruchomości by wzrosła - to "zyskiem" lotnisko by się z nimi podzieliło.
Na ostatnim posiedzeniu Rady Społecznej ds. CPK przyjęto stanowisko w sprawie otrzymanego projektu nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Zdaniem Rady nowa regulacja stawia mieszkańców gmin Baranów, Teresin i Wiskitki w niekorzystnej sytuacji i może prowadzić do dużych nadużyć ze strony spółki CPK.
Wśród obiekcji właścicieli ziemi na pierwszy plan wysuwają się niesprawiedliwe zasady tzw. dobrowolnych wykupów oraz ewentualnych wywłaszczeń.
Za pieniądze obiecywał odrolnienie ziemi przy lotnisku
"Rada nie zgadza się na ‘dobrowolne’ wykupy pod groźbą wywłaszczeń. Projekt ustawy nie gwarantuje, że za otrzymane wynagrodzenie lub odszkodowanie właściciel nieruchomości przejmowanej na potrzeby CPK będzie mógł nabyć podobną nieruchomość w okolicznych miejscowościach. Zdaniem Rady Społecznej ds. CPK wynagrodzenie za nieruchomości, niezależnie od tego w jakiej formie dojdzie do zbycia (sprzedaż czy wywłaszczenie), powinno być wyliczane według podobnych zasad, na podstawie ekspertyzy rynku nieruchomości, dokonanej przez niezależnych rzeczoznawców i z uwzględnieniem celu przeznaczenia (wycena jak za ziemię ”lotniskową”)" - wskazała Rada.
Wytknęła również:
- brak możliwości odzyskania nieruchomości, jeśli lotnisko nie zostanie wybudowane
- możliwość przejmowania nieruchomości jeszcze przed wywłaszczeniem lub sprzedażą
- brak ochrony praw osób, które znajdą się w sąsiedztwie lotniska
- brak propozycji dla gmin i zabezpieczenia ich jako jednostek samorządu terytorialnego
-
ograniczenie konsultacji społecznych
Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś