Rząd pracuje nad ustawą zapobiegającą marnowaniu żywności
Rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi producentom i sprzedawcom przekazywanie niepotrzebnej żywności na rzecz organizacji pomagającym osobom ubogim i w potrzebie - poinformowała premier Beata Szydło.
Premier, która w poniedziałek odwiedziła punkt socjalny Caritas Archidiecezji Krakowskiej powiedziała, że ustawa wzorowana na rozwiązaniach stosowanych już w innych krajach europejskich, zostanie wprowadzona w "najbliższym czasie". Obecnie trwają prace nad jej założeniami.
Warzywa i owoce na śmietniku. Mieszkańcy Unii marnują sporo żywności
- Postanowiliśmy przygotować projekt ustawy, która wyjdzie naprzeciw wspieraniu osób potrzebujących, a jednocześnie będzie ustawą, która ograniczy marnowanie żywności w Polsce - zapowiedziała szefowa rządu.
Według szefowej rządu przygotowywane rozwiązanie umożliwi producentom i sprzedawcom żywności przekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym, instytucjom pomocy społecznej czy samorządom, w celu jej dalszego rozdystrybuowania wśród osób ubogich i potrzebujących pomocy. Obecnie - zaznaczyła premier - taka żywność często jest marnowana i utylizowana.
Według Szydło rozwiązanie takie jest potrzebne, ale także jest pewnym zobowiązaniem moralnym. - Musimy wszyscy pamiętać o tych, którzy dziś są w trudniejszej sytuacji - podkreśliła.
Szefowa rządu zwracając uwagę na rozpoczynający się okres Wielkiego Tygodnia poprzedzający Święta Wielkanocne, podziękowała wolontariuszom i organizacjom pomocowym za pracę, którą wykonują na rzecz potrzebujących.
- Ci, którzy mają więcej, powinni być życzliwi i wspierać tych, którym los nie sprzyja i są w trudnej sytuacji. Takie organizacje jak Caritas, Polska Akcja Humanitarna i setki innych stowarzyszeń, które niosą pomoc w Polsce, to jest przykład tego, jak wielkim sercem chcemy obdarzać innych, że warto pracować dla innych - powiedziała na koniec Szydło.