Rolniku, uważaj na oszustów podszywających się pod ankieterów GUS!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2024,9:00 Aktualizacja: 07-11-2024,19:02
A A A

„Uwaga na próby podszywania się pod ankieterów służb statystyki publicznej!” - ostrzega policja. Celem oszustów powołujących się na prowadzone badania - a dotyczą one m.in. rolnictwa - jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych.

Ostrzeżenie w tej sprawie wydała Komenda Głowna Policji (KGP). Jak wskazała, Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że ankieter dzwoniący w jego imieniu zobowiązany jest do podania imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej (na życzenie respondenta).

gus, ceny skupu, skupy, targowiska

Ile za pszenicę, ile za żywiec? GUS o cenach skupu we wrześniu

Według Głównego Urzędu Statystycznego, ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły we wrześniu 2024 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 2,2 proc.), natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku...

W ramach statystyki publicznej przeprowadzane są takie badania ankietowe, jak:

  • badania społeczne,
  • badania cen,
  • badania rolne.

Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na portalu GUS w zakładce „Badania Statystyczne”. Informacje o poszczególnych badaniach ankietowych znajdują się na stronie: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/.

W przypadku otrzymania telefonu od osoby przedstawiającej się jako ankieter realizujący badania statystyczne, respondent ma możliwość:

  • sprawdzenia na stronie internetowej GUS, czy aktualnie przeprowadzane jest takie badanie,
  • zweryfikowania tożsamości ankietera za pomocą dedykowanej aplikacji lub dzwoniąc do urzędu statystycznego lub na Infolinię Statystyczną,
  • umówić się na inny termin przeprowadzenia badania drogą telefoniczną,
  • zażądać przeprowadzenia badania we własnym domu w ramach bezpośredniego kontaktu z ankieterem.

oszuści, podszywanie się, inspektorzy pracy, pip

Oszukiwali rolników, podając się za inspektorów pracy. Sąd wysłał ich do aresztu

Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec 57- i 55-latka, którzy podając się za pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, oszukali mazowieckich rolników i wyciągnęli od nich pieniądze. Dwóch mężczyzn zostało w ostatnim czasie...

"Główny Urząd Statystyczny kieruje do gospodarstw domowych i rolnych biorących udział w badaniach ankietowych listy zapowiednie prezesa GUS” – czytamy w komunikacie KGP.

Na portalu GUS udostępniona została także aplikacja służąca do weryfikacji ankieterów, dostępna w zakładce „Sprawdź tożsamość ankietera”. Tożsamość ankietera można również zweryfikować za pośrednictwem infolinii (nr 22 279 99 99), czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00.

Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. Zdarzenie jest próbą oszustwa, o której należy powiadomić policję celem prowadzenia dalszych wyjaśnień. Przypominamy też, że w przypadku otrzymania podejrzanych SMS-ów i rozmów telefonicznych można je zgłosić do CSIRT NASK na stronie internetowej ‘Zgłoś incydent’” – podkreślają stróże prawa.

Poleć
Udostępnij