Rolnikom maleją działki do dopłat. ARiMR służy wyjaśnieniami
Rolnicy prowadzą uprawę na niezmienionym od lat areale, ale w spersonalizowanych wnioskach o płatności obszarowe od ARiMR powierzchnie z roku na rok zmieniają się. Gospodarze zachodzą w głowę, jak to jest możliwe, a agencja zapewnia, że jest w stanie wyjaśnić i uzasadnić każdą wątpliwość.
Spersonalizowane wnioski o płatności wprowadzono przede wszystkim po to, by ułatwić życie rolnikom i maksymalnie uprościć aplikowanie o unijne wsparcie "do hektara". Gospodarze coraz częściej skarżą się jednak, że choć uprawiana przez nich powierzchnia od lat jest taka sama, ARiMR zmienia im PEG-i (maksymalne powierzchnie kwalifikowane do płatności).
Wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do końca maja
U źródła zapytaliśmy więc, z czego wynikają te zmiany. Biuro Prasowe ARiMR tłumaczy, że zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego, obowiązkiem agencji płatniczej jest posiadanie aktualnej bazy danych referencyjnych LPIS (System Identyfikacji Działek Rolnych) oraz wykorzystywanie na bieżąco wszystkich dostępnych materiałów źródłowych, stanowiących podstawę ich modyfikacji.
Owymi źródłami, które mogą być jednocześnie podstawą do zmiany PEG, są między innymi:
- ortofotomapy, które wymieniane są co 3 lata (może nastąpić zmniejszenie wartości PEG np. dla działek, na których wzniesione zostały w międzyczasie budynki)
- informacje pochodzące z wyników kontroli na miejscu metodą inspekcji terenowej i metodą kontroli FOTO (np. z ortofotomapy wynika, że na części działki był posadzony las, natomiast z wizytacji w terenie i dokonanego pomiaru wynika, że go tam nie ma, więc wartość PEG będzie większa)
- informacje o zmianach w sposobie użytkowania gruntu zasygnalizowane przez rolnika na materiale graficznym załączonym do wniosku spersonalizowanego (np. rolnik, składając wniosek, poinformował, że dany "grunt nie jest użytkowany rolniczo", w związku z tym będzie zmiana wartości PEG)
- informacje pozyskane z państwowego rejestru ewidencji gruntów i budynków - dotyczy to m.in. przeprowadzonego scalenia gruntów, podziałów działek itp. (np. informacja z rejestru egib o zakończonym procesie scalenia gruntów spowoduje zmianę wartości PEG dla wszystkich działek w obrębie)
ARiMR bez zapowiedzi kontroluje pola rolników w całym kraju
Co istotne, rolnik może zakwestionować wyznaczony przez agencję maksymalny kwalifikowalny obszar (PEG), jeżeli uzna, że nie znajduje potwierdzenia w aktualnym stanie faktycznym. Wówczas urzędnicy mają obowiązek przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i ewentualnie dokonać korekty ustalonych w Systemie Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS) powierzchni PEG.
Agencja wyraźnie zaznacza, że powierzchnia ewidencyjno-gospodarcza PEG zmienia się jedynie w przypadku stwierdzenia niezgodności pomiędzy powierzchnią deklarowaną do płatności na poszczególnych działkach, a wartością wyznaczonego maksymalnego kwalifikowalnego obszaru. Gdy te dane nie zgadzają się należy wyjaśniać nieprawidłowości.
"Zapewniamy, że agencja jest w stanie wyjaśnić i uzasadnić szczegółowo każdy problem czy też wątpliwość odnoszącą się do danych referencyjnych LPIS oraz dokonywanych zmian i modyfikacji" - podsumowuje Biuro Prasowe ARiMR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś