Rolnicy solidarnie z urzędnikami. W ARiMR coraz bliżej strajku
Rolnicza „Solidarność” zorganizowała w Zachodniopomorskiem pikiety, by wyrazić swoje poparcie dla pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy zabiegają o poprawę warunków pracy, a przede wszystkim płacy. W ARiMR jest coraz bliżej strajku.
W miniony poniedziałek przed biurami powiatowymi Agencji w Szczecinku, Białogardzie, Koszalinie, Łobzie, Stargardzie czy Choszcznie zebrali się rolnicy zrzeszeni w „S” w ramach akcji pod hasłem „W Solidarności siła”.
Nie tylko „urzędnik-petent”
- Dla środowiska NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jest ważna współpraca z „Solidarnością” pracowniczą. W szczególności w instytucjach okołorolniczych - przekazali organizatorzy akcji cytowani przez portal Iszczecinek.pl. - Poprawa warunków pracy, płacy i relacji ze związkami zawodowymi bezpośrednio przekłada się na jakość współpracy z rolnikami. Nasze relacje nie mogą ograniczać się tylko do relacji „urzędnik-petent”. Musimy wspólnie szukać jak najlepszych rozwiązań dla polskiego rolnictwa. W rozwijaniu naszej współpracy nie potrzebujemy pośredników. Dlatego podkreślamy ogromną rolę związków zawodowych – dodali manifestanci.
W ARiMR blisko strajku. Związkowcy uruchomili referendum
W ARiMR - jak już niejednokrotnie pisaliśmy – pracownicy domagają się podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Obecnie zbierane są oświadczenia przed referendum strajkowym. Jak poinformowała „Solidarność” działająca w Agencji, do 7 lipca wpłynęło 5855 oświadczeń.
Trwa zbieranie oświadczeń
„Widać mobilizację pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwsze w historii referendum strajkowe ma szansę się odbyć i być ważne. Zrobiliście coś wielkiego. Jestem przekonany, że decydenci nie zakładali, że to się uda. Wszyscy pokazaliśmy, że wspólne działania w słusznym celu ma sens i może przynieść sukces. To jeszcze nie koniec walki, jeszcze przed nami trochę drogi ale już widać dużą armię. Zwycięstwo jest coraz bliżej” – napisali związkowcy.
Jak dodali, zbieranie oświadczeń trwa. A im więcej pracowników weźmie udział w referendum, tym silniejsze będą argumenty do negocjacji z kierownictwem.
„Nie bójcie się. Wiem, że są biura, które patrzą z lękiem w przyszłość. Weźcie przykład z tych zespołów, które w całości lub prawie w całości złożyły oświadczenia. W takich chwilach wszyscy powinniśmy być razem. Nie dzielić się na biura, oddziały czy centralę, na młodych czy starych stażem. Walczymy nie tylko o podwyżki. Walczymy o naszą godność, o nasze prawo do lepszego życia, do lepszych warunków pracy i płacy” – zaapelowali działacze z „S”.
Jak przekazali, w piątek 7 lipca na skrzynki mailowe wszystkich pracowników przyszedł mail od prezes ARiMR Szymańskiej, w którym przyznała ona, że Agencja realizuje obecnie wiele dodatkowych działań.
W ARiMR jest już pięcioro wiceprezesów
E-mailem można płacić?
„Zdaję sobie sprawę, że tak liczne obowiązki wymagają od Państwa zdecydowanie większego zaangażowania. Dlatego podjęłam działania, aby pozyskać dodatkowe środki zwiększające fundusz wynagrodzeń. Moje zabiegi spotkały się z przychylnością ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Agencja otrzymała dodatkowe 100 mln, w tym:
- 60 mln (łącznie z kosztami pracodawcy) na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego;
- 40 mln (łącznie kosztami pracodawcy) na wypłatę dodatku specjalnego w roku 2023 (oprócz nagród kwartalnych).
Ponadto, oprócz ww. środków finansowych zostały pozyskane również dodatkowe środki n wynagrodzenia, dzięki którym z dniem 1 czerwca 2023 r. została poniesiona minimalną płaca w Agencji do 4 tys. zł brutto” – brzmi korespondencja.
Szefowa Agencji napisała ponadto: „Dziękuję Państwu za wykonywaną, często pod presją czasu, niełatwą pracę. Bez Państwa realizacja zadań nakładanych na ARiMR nie byłaby możliwa. Nadal będę czynić starania, by pozyskać dodatkowe środki z przeznaczeniem na wzrost Państwa wynagrodzeń”.
„Czy tym e-mailem można płacić w sklepie? Albo chociaż za mieszkanie rachunek?” – brzmiał jeden z licznych komentarzy pracowników Agencji na ich forum.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś