Rolnicy nękani kontrolami. Domagają się, by było ich mniej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2024,16:00 Aktualizacja: 26-07-2024,19:16
A A A

Kontrole u rolników korzystających z np. płatności obszarowych są konieczne, co wynika wprost z prawa Unii Europejskiej – przekonuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Resort odniósł się do stanowiska przyjętego podczas IV posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, opisującego konieczne zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej i krajowej polityce rolnej. Jeden z postulatów dotyczył zmniejszenia liczby kontroli w gospodarstwach.

resort rolnictwa, elektroniczny wniosek, kontrola, ijhars

Resort: można elektronicznie złożyć wniosek o kontrolę jakości produktów rolnych

Krajowa Administracja Skarbowa od 15 lipca umożliwiła eksporterom i importerom artykułów rolno-spożywczych złożenie elektronicznego wniosku o przeprowadzenie kontroli jakości handlowej tych produktów - poinformowało w środę...

„Prowadzenie gospodarstwa rolnego podlega największej liczbie kontroli ze wszystkich rodzajów prowadzanych działalności w gospodarce kraju” – napisali delegaci na posiedzenie.

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa podkreśla, że korzystanie z programów pomocowych i wykorzystywanie środków publicznych wymaga szczególnych procedur, zapewniających bezpieczeństwo, racjonalność i efektywność ich wydatkowania.

W odniesieniu do płatności obszarowych, państwa członkowskie, w tym Polska, zobowiązane są do ustanowienia takich systemów kontroli, które w skuteczny sposób zapobiegną nieprawidłowościom oraz nadużyciom finansowym. W tym celu przeprowadzane są kontrole beneficjentów polegające na ocenie spełniania przez nich kryteriów kwalifikowalności i innych niezbędnych zobowiązań. Wynika to wprost z przepisów Unii Europejskiej” – wskazuje resort.

Jak przekonuje, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), odpowiedzialna za przeprowadzanie kontroli, podejmuje wszelkie starania, aby ograniczyć do minimum niedogodności dla rolników.

wiceminister rolnictwa, czerniak, organizacje prozwierzęce, kontrole

Wiceszef MRiRW: społeczne organizacje prozwierzęce nie mają uprawnień kontrolnych

Organizacje społeczne często, poprzez stosowaną odzież (przypominającą mundur) i nazewnictwo (np. „inspekcja”, „straż”) wywołują u osób, u których podejmują interwencje, przekonanie, że mają one do czynienia z...

Przede wszystkim, kontrole możliwe do równoczesnej realizacji przeprowadzane są kompleksowo w ramach jednej wizyty. Ukierunkowanie na realizację kontroli kompleksowych wynika również ze względów organizacyjnych i ekonomicznych ARiMR, co pozwala na ograniczenie czasu pracy inspektorów i kosztów kontroli. Nie wszystkie jednak kontrole możliwe są do realizacji w jednym terminie. W odniesieniu do niektórych środków wsparcia, kontrole na miejscu muszą być rozłączne w ciągu roku tak, aby możliwe było sprawdzenie, czy wszystkie wymogi, wynikające z przepisów UE, są przestrzegane” – wyjaśnia MRiRW.

Jednocześnie zwraca uwagę, że znowelizowane przepisy unijne wprowadziły zwolnienia gospodarstw do 10 ha użytków rolnych z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości.

„Obciążenie administracyjne mniejszych gospodarstw (do 10 ha użytków rolnych) zostało złagodzone poprzez zwolnienie ich z wizyt kontrolnych, mających na celu sprawdzenie przestrzegania wymogów warunkowości. Gospodarstwa te zostały również zwolnione z kar. Ta zmiana przepisów ma znaczny zasięg, ponieważ dotyczy ponad 900 tys. gospodarstw, posiadających ok. 3,6 mln ha” – zaznacza ministerstwo.

I podsumowuje: „W zakresie swoich właściwości ARiMR kieruje się zasadą, aby kontrole urzędowe nie obciążały producentów rolnych w większym zakresie niż jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwo fitosanitarnego kraju oraz bezpieczeństwa produkowanej żywności”.

Poleć
Udostępnij