Rolnicy boją się wywłaszczeń. Budowa lotniska budzi wielkie obawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2018,11:15 Aktualizacja: 18-04-2018,10:10
A A A

Rolnicy z terenów, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, boją się wywłaszczeń i niskich odszkodowań za przejęte pod inwestycje grunty. Rządowy pełnomocnik ds. CPK zapewnia, że wysokość rekompensat będzie ustalana podczas negocjacji.

Krajowe władze zdecydowały o budowie nowego, centralnego portu lotniczego, bo z licznych analiz wynika, że już za kilka lat warszawskie lotnisko Chopina przestanie nadążać za rozwojem rynku lotniczego.

lotnisko, Port Solidarność, gmina Baranów, Centralny Port Komunikacyjny

Budowa nowego lotniska pod Warszawą jest w zasadzie przesądzona

Idea Centralnego Portu Komunikacyjnego jest słuszna, niesie ze sobą olbrzymi potencjał, a szereg okoliczności sprzyja jej skutecznej realizacji - zgodnie oceniali w czwartek uczestnicy dyskusji o CPK na Kongresie 590 w Rzeszowie. Podstawą do...

Obiekt miałby powstać w mającej rolniczy charakter gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego na południowy zachód od Warszawy. Koszt inwestycji został wstępnie oszacowany na 20-30 mld zł, a lotnisko miałoby zostać uruchomione 9-10 lat.

CPK ma powstać na ok. 3000 ha gruntów, a to oznacza konieczność przejęcia przez państwo takiej powierzchni, przede wszystkim od prywatnych właścicieli. To z kolei oznacza, że swoje areały straci wiele gospodarstw. Część z nich będzie musiała przenieść prawdopodobnie działalność gdzie indziej.

Nic więc dziwnego, że na tych terenach temat budowy stał się bardzo "gorący". Mieszkańcy głośno wyrażają obawy co do swoich losów, a rolnicy drżą przede wszystkim o to, że zostaną wywłaszczeni ze swoich gruntów dostając niskie odszkodowaniami, za które nie da się rozpocząć gospodarowania w innym miejscu, nie mówiąc o spłacie pozaciąganych kredytów.

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza" w gminie Baranów może zostać zorganizowane referendum w sprawie budowy CPK.

kopalnia odkrywkowa Złoczew, powiat sieradzki, łódzkie, wielkopolska, greenpeace, Benedykt Pepliński

Rolnicy stracą miliardy przez odkrywkę? Greenpeace ma dowód

Powstanie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Złoczew (pow. sieradzki) może spowodować nawet 35 mld zł strat w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym w województwach łódzkim i wielkopolskim. Takie wnioski płyną z opublikowanej 11...

- Byliśmy pełni optymizmu. Minister mówił, że państwo będzie uczciwie płacić za grunty pod lotnisko. A w projekcie specustawy o centralnym lotnisku są zapisy o wywłaszczeniach, które budzą nasz niepokój - powiedział dziennikowi Roman Bodych, przewodniczący rady gminy.

Chodzi m.in. o to, że wywłaszczeni mogliby dostać tylko 120 dni na wyprowadzkę.

Gmina wcześniej zgłosiła do projektu wspomnianej specustawy uwagi i zastrzeżenia.

13 kwietnia nadeszła odpowiedź od Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. CPK.

Ustosunkował się m.in. do zarzutu ze strony gminy, że w projekcie nie wskazano rozwiązania dla rolników będących w okresie przedemerytalnym, dla których: "podjęcie decyzji o rozpoczęciu nowej działalności rolniczej w nowym miejscu będzie wyzwaniem przekraczających ich możliwości (organizacyjne, techniczne, etc.) - może powinna pojawić się propozycja wcześniejszych emerytur".

gospodarstwa rolne w polsce, wielkość gospodarstw rolnych, rozdrobnienie gospodarstw, badanie IMAS Agri

Polacy nie wiedzą, że w Polsce dominują małe gospodarstwa

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce aż 85 proc. gospodarstw rolnych ma powierzchnię mniejszą niż 15 ha. Tymczasem aż 60 proc. Polaków sądzi, że są one większe. Przeciętne rodzime gospodarstwo ma nieco ponad 10...

Wild napisał, że zagadnienie jest uregulowane w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dokument mówi, że emerytura przysługuje rolnikowi (po osiągnięciu odpowiedniego
wieku) jeżeli zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej jest spowodowane wywłaszczeniem gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z przyczyn niezależnych od rolnika, jeśli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 12 lat i 6 miesięcy ("normalnie" to 30 lat).

Poza tym pełnomocnik będzie mógł - w uzasadnionych przypadkach - występować do prezesa KRUS o przyznawanie emerytur "wskutek szczególnych okoliczności".

Samorząd gminy podkreślił także potrzebę doprecyzowania w specustawie kwestii ustalania i wypłaty odszkodowań. Dociekał m.in. "co z kosztami przeniesienia gospodarstwa rolnego i ewentualnego urządzenia go na nowym miejscu"?

Jak odpowiedział rządowy pełnomocnik, "podstawowym sposobem ustalenia odszkodowania zgodnie z projektem ustawy są negocjacje lub przyznanie nieruchomości zamiennych. Oznacza to, że w obu przypadkach uczestnicy negocjacji samodzielnie ustalają warunki transakcji, w tym uwzględniają w wysokości odszkodowania rodzaj nieruchomości, standard, sposób użytkowania itp."

Wild wskazał również, że jako pełnomocnik ds. nowego lotniska będzie współpracował z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu "będzie możliwe faktyczne przygotowanie wsparcia dla rolników, którzy będą przenosić swą aktywność życiową do innych gospodarstw i nieruchomości, jak np. przygotowanie przez podmiot gospodarujący nieruchomością zamienną gruntów, zasiewów czy zabudowań".
 

Poleć
Udostępnij