Rolnicy boją się wywłaszczeń. Budowa lotniska budzi wielkie obawy
Rolnicy z terenów, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, boją się wywłaszczeń i niskich odszkodowań za przejęte pod inwestycje grunty. Rządowy pełnomocnik ds. CPK zapewnia, że wysokość rekompensat będzie ustalana podczas negocjacji.
Krajowe władze zdecydowały o budowie nowego, centralnego portu lotniczego, bo z licznych analiz wynika, że już za kilka lat warszawskie lotnisko Chopina przestanie nadążać za rozwojem rynku lotniczego.
Budowa nowego lotniska pod Warszawą jest w zasadzie przesądzona
Obiekt miałby powstać w mającej rolniczy charakter gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego na południowy zachód od Warszawy. Koszt inwestycji został wstępnie oszacowany na 20-30 mld zł, a lotnisko miałoby zostać uruchomione 9-10 lat.
CPK ma powstać na ok. 3000 ha gruntów, a to oznacza konieczność przejęcia przez państwo takiej powierzchni, przede wszystkim od prywatnych właścicieli. To z kolei oznacza, że swoje areały straci wiele gospodarstw. Część z nich będzie musiała przenieść prawdopodobnie działalność gdzie indziej.
Nic więc dziwnego, że na tych terenach temat budowy stał się bardzo "gorący". Mieszkańcy głośno wyrażają obawy co do swoich losów, a rolnicy drżą przede wszystkim o to, że zostaną wywłaszczeni ze swoich gruntów dostając niskie odszkodowaniami, za które nie da się rozpocząć gospodarowania w innym miejscu, nie mówiąc o spłacie pozaciąganych kredytów.
Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza" w gminie Baranów może zostać zorganizowane referendum w sprawie budowy CPK.
Rolnicy stracą miliardy przez odkrywkę? Greenpeace ma dowód
- Byliśmy pełni optymizmu. Minister mówił, że państwo będzie uczciwie płacić za grunty pod lotnisko. A w projekcie specustawy o centralnym lotnisku są zapisy o wywłaszczeniach, które budzą nasz niepokój - powiedział dziennikowi Roman Bodych, przewodniczący rady gminy.
Chodzi m.in. o to, że wywłaszczeni mogliby dostać tylko 120 dni na wyprowadzkę.
Gmina wcześniej zgłosiła do projektu wspomnianej specustawy uwagi i zastrzeżenia.
13 kwietnia nadeszła odpowiedź od Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. CPK.
Ustosunkował się m.in. do zarzutu ze strony gminy, że w projekcie nie wskazano rozwiązania dla rolników będących w okresie przedemerytalnym, dla których: "podjęcie decyzji o rozpoczęciu nowej działalności rolniczej w nowym miejscu będzie wyzwaniem przekraczających ich możliwości (organizacyjne, techniczne, etc.) - może powinna pojawić się propozycja wcześniejszych emerytur".
Polacy nie wiedzą, że w Polsce dominują małe gospodarstwa
Wild napisał, że zagadnienie jest uregulowane w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dokument mówi, że emerytura przysługuje rolnikowi (po osiągnięciu odpowiedniego
wieku) jeżeli zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej jest spowodowane wywłaszczeniem gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z przyczyn niezależnych od rolnika, jeśli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 12 lat i 6 miesięcy ("normalnie" to 30 lat).
Poza tym pełnomocnik będzie mógł - w uzasadnionych przypadkach - występować do prezesa KRUS o przyznawanie emerytur "wskutek szczególnych okoliczności".
Samorząd gminy podkreślił także potrzebę doprecyzowania w specustawie kwestii ustalania i wypłaty odszkodowań. Dociekał m.in. "co z kosztami przeniesienia gospodarstwa rolnego i ewentualnego urządzenia go na nowym miejscu"?
Jak odpowiedział rządowy pełnomocnik, "podstawowym sposobem ustalenia odszkodowania zgodnie z projektem ustawy są negocjacje lub przyznanie nieruchomości zamiennych. Oznacza to, że w obu przypadkach uczestnicy negocjacji samodzielnie ustalają warunki transakcji, w tym uwzględniają w wysokości odszkodowania rodzaj nieruchomości, standard, sposób użytkowania itp."
Wild wskazał również, że jako pełnomocnik ds. nowego lotniska będzie współpracował z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu "będzie możliwe faktyczne przygotowanie wsparcia dla rolników, którzy będą przenosić swą aktywność życiową do innych gospodarstw i nieruchomości, jak np. przygotowanie przez podmiot gospodarujący nieruchomością zamienną gruntów, zasiewów czy zabudowań".
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś