Polacy nie wiedzą, że w Polsce dominują małe gospodarstwa
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce aż 85 proc. gospodarstw rolnych ma powierzchnię mniejszą niż 15 ha. Tymczasem aż 60 proc. Polaków sądzi, że są one większe.
Przeciętne rodzime gospodarstwo ma nieco ponad 10 ha powierzchni. Jest mniejsze od swoich odpowiedników w Europie Zachodniej, co jest jednym z kluczowych problemów wpływających na rozwój naszego rolnictwa.
Wkrótce ustawa o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych
W 2013 r. w UE było 10,8 mln gospodarstw rolnych, a największą średnią wielkość w odnotowano w Czechach (133 ha) i Wielkiej Brytanii (94 ha). Z kolei najmniejsze były w Rumunii (4 ha), na Cyprze (3 ha) i na Malcie (1 ha).
W badaniu IMAS Agri przeprowadzonych przez IMAS International respondenci mieli określić wielkość najczęściej występujących gospodarstw w Polsce i wybrać jedną z odpowiedzi: do 15 ha, 15-50 ha oraz powyżej 50 ha.
Okazało się, że większość pytanych sądzi, że gospodarstwa w Polsce są duże i ponad połowa wybrała wielkość od 15 do 50 ha. Tymczasem w rzeczywistości jest ich zaledwie 12 proc.
Prawidłowej odpowiedzi udzieliło tylko 42 procent respondentów. Nieco więcej poprawnych odpowiedzi oddali mężczyźni (46 proc.), osoby do 29 lat (49 proc.), z wykształceniem wyższym (47 proc.) oraz mieszkańcy wsi (47 proc.).
- W obiegowej opinii, sytuacja ekonomiczna rolników jest powiązana z wielkością gospodarstwa. Polacy, obserwując dynamiczny rozwój tej branży sądzą, że rolnicy gospodarzą na dużych obszarach. Prawda jednak jest inna - w Polsce wciąż mamy do czynienia z małymi gospodarstwami i dużym rozdrobnieniem. Tym bardziej należy się cieszyć, że rolnicy tak dobrze odnajdują się w tej sytuacji - komentuje wyniki badań Marcin Piwowarczyk z Instytutu IMAS International.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś