Rolnictwo zyska na pogłębieniu współpracy z Kazachstanem
Współpracę na rzecz rozwoju stosunków gospodarczych między Polską a Kazachstanem zapowiedzieli w poniedziałek w Warszawie prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew.
Prezydent Kazachstanu liczy na pogłębianie relacji w szczególności w dziedzinie rolnictwa.
Prezydenci przyjęli w Warszawie deklarację o współpracy gospodarczej między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu.
Kazachstan inwestuje miliony w odbudowę sektora wołowiny
- Kazachstan realizuje w tej chwili plany infrastrukturalnego rozwoju. Polska ma już możliwości współdziałania w tym zakresie, jeżeli chodzi o infrastrukturę transportową, to u nas znajdują się dzisiaj dwa terminale, z których biegną szerokie tory na Wschód, w kierunku Azji Centralnej, czyli także z możliwością połączenia z Kazachstanem - zaznaczył.
Wyraził nadzieję, że uda się zwiększyć eksport polskich towarów do Kazachstanu. - Chcielibyśmy także, żeby na rynku kazachskim obecne były polskie firmy, poprzez działania inwestycyjne, a także poprzez rozwój nowych technologii - podkreślił.
Polskie jabłonie już rosną w Kazachstanie
Duda dziękował też prezydentowi Kazachstanu za rozpoczęcie wdrażania umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie edukacji. Wyraził nadzieję, że ta umowa przyczyni się do zwiększenia możliwości nauki w języku polskim dzieciom polskiego pochodzenia. Dziękował także za przychylność, jakiej Kazachowie polskiego pochodzenia, doświadczają ze strony władz Kazachstanu.
W trakcie spotkania prezydenci poruszyli też wątek możliwości eksportowych Kazachstanu. - Powiedziałem, że nasz naftoport w Gdańsku jest otwarty na przyjęcie ropy naftowej z Kazachstanu - relacjonował prezydent Duda.
Kazachstan będzie członkiem WTO. To nasz ważny partner handlowy
Zdaniem Dudy, wizyta prezydenta Kazachstanu już przynosi efekty, czego dowodem - przekonywał - jest zawarcie trzech umów międzyrządowych: o readmisji osób, o współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz porozumienia o współpracy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Bankiem Rozwoju Kazachstanu.
- To są ważne elementy na drodze do pogłębiania współpracy gospodarczej - ocenił prezydent i nazwał wizytę Nazarbajewa "niezwykle ważną i znaczącą". Przypomniał, że ostatni raz na poziomie głów państw oficjalne spotkanie miało miejsce w 2007 roku.
Prezydent Kazachstanu poinformował, że Kazachstan znosi obowiązek wizowy dla obywateli państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Polski.
Kazachstan jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Polski
Nazarbajew wyraził nadzieję, że polski parlament ratyfikuje w najbliższym czasie umowę o wzmocnionym partnerstwie między Kazachstanem a UE.
- Rzeczpospolita Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i handlowo-gospodarczych Kazachstanu w UE. Pomimo niełatwych warunków zewnętrznych wskaźniki wzajemnego handlu utrzymują stabilną dynamikę. (...) Uzgodniliśmy, że będziemy podejmować działania na rzecz rozwijania i pogłębiania kontaktów gospodarczych" - powiedział prezydent Nazarbajew.
Kazachstan nie chce rosyjskiej wieprzowiny
- W szczególności jesteśmy zainteresowani nawiązaniem współpracy w dziedzinie rolnictwa. Mogę tu wymienić produkcję jabłek - powiedział.
Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Dudy o terminalach, portach, Nazarbajew powiedział: - Oczywiście możemy to wykorzystać. Mamy porty na Morzu Kaspijskim, możemy je też wykorzystywać.
Nazarbajew zaprosił polskiego prezydenta do udziału w EXPO 2017 r. w Astanie.
W "Deklaracji o współpracy gospodarczej między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu" podkreślono wagę rozwoju stosunków gospodarczych dla "umacniania partnerstwa między Azją Środkową i Europą Wschodnią". Deklaracja dotyczy zwiększenia wolumenu handlu, rozwoju współpracy energetycznej, w tym alternatywnych źródeł energii, współpracy w dziedzinie nauki, technologii i innowacji, badań kosmicznych, w sferach bankowej, finansowej, podatkowej, transportu, infrastruktury, telekomunikacji i informacji.
Strony polska i kazachstańska potwierdzają dążenie do zapewniania bezpieczeństwa ekologicznego. W dokumencie jest też mowa o dążeniu do umacniania współpracy w dziedzinie rolnictwa, turystyki i wspierania kontaktów w dziedzinie edukacji.