Rolnictwo stawia na innowacje. KOWR zdradza swoje priorytety
Utworzenie sieci gazowych i biogazowni na terenach wiejskich, wsparcie dla OZE i produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej - to jedne z głównych projektów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie innowacyjności.
- Po raz pierwszy w KOWR został utworzony pion innowacji i rozwoju. Minister Krzysztof Jurgiel pokłada w nim wielką nadzieję, wskazując, że wykonywane zadania powinny być priorytetem. Wydaje się, że innowacje w rolnictwie to przede wszystkim mechanizacja gospodarstw, ale nie tylko. Jest kilka obszarów, w których warto rozwijać innowacyjność - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Witold Strobel, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Dyrektor chwali się sukcesami. KOWR skończył 100 dni
Ośrodek powstał we wrześniu ubiegłego roku z połączenia ARR i ANR. Najważniejsze jego zadania to m.in. gospodarowanie nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, promocja produktów, wsparcie producentów na rynkach zagranicznych, nadzór nad spółkami Skarbu Państwa (m.in. roślinnymi i zwierzęcymi) oraz rozwój innowacyjności w sektorze rolno-spożywczym.
- Podchodzimy do tego dosyć poważnie. Jednym z obszarów innowacyjności jest energetyka na obszarach wiejskich. Chcemy wspólnie z Polską Spółką Gazownictwa stworzyć sieci gazowe o charakterze wyspowym. Mogłyby korzystać również z biogazowni, które też chcielibyśmy rozwijać na tych terenach. Chodzi o to, żeby sieć zaopatrywała odbiorców w określonym promieniu, tam, gdzie nie opłaca się budować klasycznego gazociągu - mówi Strobel.
Do zadań KOWR związanych z innowacyjnością należy m.in. wspieranie rozwoju OZE na terenach wiejskich oraz monitorowanie produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej. Dyrektor ocenia, że przyczyni się to do poprawy jakości życia na wsi.
[WIDEO] Mówi Witold Strobel, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
KOWR chce zagospodarować małe działki
- Postęp biologiczny w polskim rolnictwie to z kolei projekt, który jest już wdrożony. Podpisaliśmy z Instytutem Zootechniki i spółkami strategicznymi umowę utworzenia konsorcjum "Polska Genetyka". W jego ramach instytut będzie wspierać rozwijanie tych ras zwierząt, których hodowla jest najbardziej obiecująca. W oparciu o bardzo zaawansowane technologie molekularne będziemy selekcjonować materiał genetyczny, żeby do dalszego rozwoju trafiały te najlepsze pod względem genetycznym rasy. To już się dzieje - podkreśla.
KOWR ma też w planach podobną inicjatywę w dziedzinie upraw i nasiennictwa. W grudniu - we współpracy z państwowymi spółkami, które zajmują się hodowlą roślin - powstał pomysł utworzenia "Grupy Polskie Nasiona". Jego zadaniem będzie promocja wyprodukowanego w kraju materiału siewnego.
- W tej chwili ok. 50 proc. materiału siewnego na naszym rynku pochodzi z Polski. Chcielibyśmy zwiększyć tę proporcję. W podległych spółkach hodowli roślin przygotowywany jest najlepszy materiał, który chcielibyśmy sprzedawać pod jedną marką i promować, żeby mieli go do dyspozycji rolnicy. Nasza spółka Danko na ostatnich targach Polagra-Premiery zdobyła cztery złote medale za różne odmiany przygotowanych zbóż. To naprawdę duży sukces - mówi Strobel.
KOWR wyjaśnia zasady przedłużania umów dzierżawy ziemi
Jak podkreśla, niezależnie od tego KOWR będzie też monitorować projekty realizowane przez ministerstwo rolnictwa, wpisane w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju oraz realizuje swoje statutowe zadania, z których głównym jest dzierżawa gruntów rolnych należących do Krajowego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
- W tej chwili w zasobie pozostał jeszcze ponad 1 mln hektarów takich gruntów. Rozdysponowujemy je przede wszystkim w drodze dzierżawy. Chodzi o to, aby rolnicy stosunkowo tanio dostawali ją do dyspozycji. Jeżeli ją sprzedajemy, wyzbywamy się możliwości wpływania na to, w jaki sposób będzie wykorzystywana. W latach 90. w Krajowym Zasobie było 4,5 mln ha ziemi przejętych po byłych PGR-ach, co oznacza, że przeszło 3,5 mln ha zostało sprzedanych - podkreśla dyrektor KOWR. .
W minionym roku KOWR realizował też program dopłat do materiału siewnego, dzięki któremu rolnicy mogą korzystać z lepszego, wysoko kwalifikowanego materiału siewnego, pomagającego osiągać wyższe plony. Na podstawie 65 tys. złożonych wniosków ośrodek wypłacił wsparcie w wysokości przekraczającej 102 mln zł.
- Wspieramy również rynek pszczelarstwa. Miód jest cenionym produktem, sami pszczelarze prowadzą gospodarstwa w charakterze dodatku do produkcji rolnej. Wpłynęło kilkaset wniosków, wypłaciliśmy prawie 30 mln zł wsparcia dla tej branży. Monitorujemy również rynek biokomponentów, biopaliw, energii odnawialnej w rolnictwie, wspieramy też rozwój eksportu - wylicza na koniec Witold Strobel.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś