Dyrektor chwali się sukcesami. KOWR skończył 100 dni
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wykonuje swoje bieżące działania, ale myśli także o nowych projektach wspierających wieś - zapewnia Witold Strobel, dyrektor generalny KOWR. Do takich należy m.in. projekt utworzenia sklepów z tradycyjną żywnością.
- To co się udało i to z czego jestem jako dyrektor KOWR zadowolony, to realizacja bieżących działań przejętych od Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Z jednej strony mam na myśli zadania związanie z gospodarowaniem ziemią, z udostępnieniem ziemi rolnikom na przetargach ograniczonych, z drugiej strony dopłaty do materiału siewnego - powiedział Stobel, podsumowując 100 dni działalności KOWR (działa od 1 września).
KOWR wyjaśnia zasady przedłużania umów dzierżawy ziemi
Dodał, że jeżeli chodzi o materiał siewny, to niemal wszystkie decyzje, przyznające dopłaty zostały już wydane. Trwa ich realizacja - pieniądze będą wypłacone do końca roku.
Dyrektor zaznaczył, że podstawową formą gospodarowania ziemią jest dzierżawa. Staramy się wprowadzać jednolite zasady obowiązujące podczas przetargów. Dodatkowo KOWR włącza się w prace nad zmianą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz nad nowelizacją ustawy o gospodarowaniu gruntami Skarbu Państwa. Zmiany do tych projektów ustaw, powinny być uchwalona w pierwszym kwartale 2018 r.
KOWR nadzoruje 41 spółek strategicznych. - Porządkujemy ich działalność tak, aby by te spółki przez współpracę między sobą osiągały efekty synergii - podkreślił Strobel. W związku z tym w listopadzie została utworzona grupa konsorcjum "Polska Genetyka". - Wspólnie z Instytutem Zootechniki z Krakowa, będziemy pracować nad tym, by Polski potencjał genetyczny realizowany w spółkach strategicznych nadzorowanych przez KOWR był doskonalony i udostępniany polskim rolnikom - powiedział.
Dyrektorzy oddziałów terenowych KOWR. Zobacz listę nazwisk
Dyrektor zaznaczył, że KOWR chce promować polską żywność i pobudzać handel zagraniczny. - Uważam, że jakość polskiej żywności produkowanej w certyfikowanych zakładach i niszowej (regionalnej, tradycyjnej) jest na tyle wysoka, że warto te walory promować i wykorzystać - zaznaczył.
Wyjaśnił, że temu ma służyć projekt realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie z resortem rolnictwa oraz dwoma instytutami. Chodzi o projekt "platforma żywnościowa", który będzie służył do giełdowej sprzedaży polskich produktów. W tej chwili projekt ten jest oceniany.
Jak mówił dyrektor, KOWR ma być narzędziem do rozwoju polskiego rolnictwa i polskiej wsi. Dlatego planowana jest realizacja projektu "szkieletowa gazyfikacja" obszarów wiejskich z polskimi sieciami gazowymi. Ma być on realizowany tam, gdzie nie opłaca się doprowadzić stałego gazociągu. Wyjaśnił, że będzie to polegało na postawieniu dużego zbiornika i zrobienie od niego rozprowadzeń do domów.
Myśli się także o uruchomieniu projektu polskie hale targowe czy wręcz o tworzeniu sklepów zbliżających rolników z bezpośrednimi konsumentami. Chodzi o możliwość sprzedaży przez rolników wytworzonej przez nich żywności. Planuje się je utworzyć na znacznej części kraju. - Na pewno nie będzie to od razu, bo na to potrzebne są fundusze. Na razie będziemy to realizować w formie pilotażowej - powiedział.
Na koniec Strobel poinformował, że przygotowana jest strategia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dokument wkrótce będzie zatwierdzony przez władze resortu rolnictwa i zostanie zaprezentowany.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś