KOWR wyjaśnia zasady przedłużania umów dzierżawy ziemi
"Każda umowa przed jej przedłużeniem podlega odrębnej analizie, w szczególności pod względem zasadności jej kontynuowania w dotychczasowym czy zmienionym kształcie. Przed ustaleniem istotnych warunków dalszej dzierżawy, przeprowadzana jest kontrola dzierżawionej nieruchomości" - podkreśla Adam Struziak.
Dyrektor gospodarowania zasobem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) odniósł się w ten sposób do wystąpienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Samorząd rolniczy zaapelował o określenie przejrzystych zasad przedłużania dzierżaw państwowych gruntów rolnych.
Są problemy z przedłużaniem dzierżawy państwowej ziemi
Gospodarze z tego regionu skarżą się bowiem na liczne przypadki nieprzedłużania nawet kilkunastoletnich umów, mimo pozytywnej opinii wydanej przez izbę.
Z odpowiedzi dyrektora Struziaka wynika, że wydłużenie okresu dzierżawy może nastąpić pod warunkiem, że wcześniej przy przetargu nie było zastrzeżenia, że umowa nie będzie przedłużana lub że podlega 30-procentowym wyłączeniom zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Przedłużanie umowy dzierżawy jest możliwe bez przetargu, jeżeli dzierżawca złoży najpóźniej na 3 miesiące przed końcem jej obowiązywania oświadczenie o zamiarze kontynuowania dzierżawy. Wówczas sprawdzane są m.in. prawidłowość wywiązywania się ze zobowiązań określonych w umowie (w tym prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej na danym terenie oraz regularne płacenie czynszu) i wiarygodność finansowa rolnika.
Dzierżawa ziemi na jednych zasadach. KOWR przygotowuje kryteria
KOWR nie przedłuża umów, jeżeli ich okres obowiązywania jest jeszcze dłuższy niż rok. Chyba, że wnioskodawca wykaże uzasadnienie gospodarcze albo zamiar korzystania z unijnych programów pomocowych, gdzie takie wcześniejsze przedłużenie umowy jest konieczne.
Ośrodek przedłuża umowy na okres do 15 lat - jeżeli dzierżawcą jest osoba prowadząca gospodarstwo rodzinne w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego (ewentualnie młodym rolnikiem - do 40 lat) oraz do 8 lat - jeśli dzierżawcą są inne podmioty.
Te okresy mogą być dłuższe, jeżeli zgodę wyrazi na to dyrektor generalny KOWR. Wówczas jednak trzeba wykazać np., że dzierżawca poniósł znaczne nakłady finansowe w związku z gospodarowaniem na danej nieruchomości albo że przemawiają za tym względy społeczno-gospodarcze (np. wielkość zatrudnienia, profil produkcji). Preferencyjnie mogą być potraktowani także dzierżawcy nieruchomości stawowych i tych, gdzie prowadzona jest "plantacja kultur wieloletnich".
Warto dodać, że każdorazowa zgoda szefa KOWR jest potrzebna również, gdy w grę wchodzi wydłużenie dzierżawy nieruchomości o powierzchni przekraczającej 50 hektarów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś