KOWR wyjaśnia zasady przedłużania umów dzierżawy ziemi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2017,9:10 Aktualizacja: 30-10-2017,9:28
A A A

"Każda umowa przed jej przedłużeniem podlega odrębnej analizie, w szczególności pod względem zasadności jej kontynuowania w dotychczasowym czy zmienionym kształcie. Przed ustaleniem istotnych warunków dalszej dzierżawy, przeprowadzana jest kontrola dzierżawionej nieruchomości" - podkreśla Adam Struziak.

Dyrektor gospodarowania zasobem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) odniósł się w ten sposób do wystąpienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Samorząd rolniczy zaapelował o określenie przejrzystych zasad przedłużania dzierżaw państwowych gruntów rolnych.

dzierżawa ziemi, ustawa o obrocie ziemią,  nieruchomości rolne Skarbu Państwa, kowr, witold strobel, izby rolnicze

Są problemy z przedłużaniem dzierżawy państwowej ziemi

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o określenie przejrzystych zasad przedłużania dzierżaw nieruchomości rolnych wschodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wystąpienie w tej sprawie otrzymał już Witold Strobel, dyrektor generalny...

Gospodarze z tego regionu skarżą się bowiem na liczne przypadki nieprzedłużania nawet kilkunastoletnich umów, mimo pozytywnej opinii wydanej przez izbę.

Z odpowiedzi dyrektora Struziaka wynika, że wydłużenie okresu dzierżawy może nastąpić pod warunkiem, że wcześniej przy przetargu nie było zastrzeżenia, że umowa nie będzie przedłużana lub że podlega 30-procentowym wyłączeniom zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Przedłużanie umowy dzierżawy jest możliwe bez przetargu, jeżeli dzierżawca złoży najpóźniej na 3 miesiące przed końcem jej obowiązywania oświadczenie o zamiarze kontynuowania dzierżawy. Wówczas sprawdzane są m.in. prawidłowość wywiązywania się ze zobowiązań określonych w umowie (w tym prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej na danym terenie oraz regularne płacenie czynszu) i wiarygodność finansowa rolnika.

dzierżawa ziemi, ustawa o obrocie ziemią,  nieruchomości rolne Skarbu Państwa, kowr, adam struziak

Dzierżawa ziemi na jednych zasadach. KOWR przygotowuje kryteria

W Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa opracowywane są nowe kryteria wydzierżawiania państwowej ziemi. - Będą jednolite w całym kraju - poinformował Adam Struziak, dyrektor departamentu gospodarowania zasobem KOWR. W pierwszej połowie roku...

KOWR nie przedłuża umów, jeżeli ich okres obowiązywania jest jeszcze dłuższy niż rok. Chyba, że wnioskodawca wykaże uzasadnienie gospodarcze albo zamiar korzystania z unijnych programów pomocowych, gdzie takie wcześniejsze przedłużenie umowy jest konieczne.

Ośrodek przedłuża umowy na okres do 15 lat - jeżeli dzierżawcą jest osoba prowadząca gospodarstwo rodzinne w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego (ewentualnie młodym rolnikiem - do 40 lat) oraz do 8 lat - jeśli dzierżawcą są inne podmioty.

Te okresy mogą być dłuższe, jeżeli zgodę wyrazi na to dyrektor generalny KOWR. Wówczas jednak trzeba wykazać np., że dzierżawca poniósł znaczne nakłady finansowe w związku z gospodarowaniem na danej nieruchomości albo że przemawiają za tym względy społeczno-gospodarcze (np. wielkość zatrudnienia, profil produkcji). Preferencyjnie mogą być potraktowani także dzierżawcy nieruchomości stawowych i tych, gdzie prowadzona jest "plantacja kultur wieloletnich".

Warto dodać, że każdorazowa zgoda szefa KOWR jest potrzebna również, gdy w grę wchodzi wydłużenie dzierżawy nieruchomości o powierzchni przekraczającej 50 hektarów.
 

Poleć
Udostępnij