Resort rolnictwa czeka rewolucja. PiS chce zmiany kursu
Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości wskazał kandydata na szefa resortu rolnictwa. Będzie nim białostocki poseł PiS Krzysztof Jurgiel, który w przeszłości piastował już funkcję ministra rolnictwa w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza.
Co czeka resort pod jego rządami? Jakie zmiany szykuje? Na razie przyszły minister jest oszczędny w komentarzach. Do czasu zaprzysiężenia nie chce mówić głośno o swoich planach.
Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także wszystkie podległe agencje (w tym przede wszystkim ANR, ARiMR, ARR) i inne instytucje czekają poważne zmiany kadrowe.
PiS proponuje większe dopłaty do składek ubezpieczeń
Wszystkie te działania mają na celu usprawnienie pracy ministerstwa rolnictwa, które dziś - w ocenie Jurgiela - nie funkcjonuje najlepiej. Nowy minister nie ukrywa, że zmiana władzy musi się wiązać z roszadami kadrowymi. - Skoro przejmujemy pełnię odpowiedzialności, musimy wiedzieć z kim pracujemy - tłumaczy Jurgiel.
Już po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych na antenie Polskiego Radia Białystok przytoczył przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie po wyborach prezydenckich 4 tysiące urzędników od razu podaje się do dymisji i "nie ma w tym nic specjalnego, to normalne".
Program partii najważniejszy
Zmiany w resorcie rolnictwa muszą nastąpić, aby rozpocząć realizację programu rolnego PiS dla wsi. Dokumenty z 15 lutego 2014 r. będzie jednym z filarów polityki rolnej gabinetu Beaty Szydło (dokument można pobrać tutaj). Warto podkreślić, że współautorem liczącego 160 stron opracowania jest Krzysztof Jurgiel.
PiS zapowiada zmiany w rolnictwie. Szykuje się ustawowa ofensywa
Jak tego dokonać? W programie wskazuje się sześć priorytetów takich jak: I - Wspólna polityka rolna i współpraca międzynarodowa, II - Konkurencyjność rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz bezpieczeństwo żywności, III - Rozwój obszarów wiejskich, IV - Polityka społeczna, V - Instytucje, administracja, programowanie i finansowanie, VI - Edukacja i wiedza na obszarach wiejskich
Właśnie w ramach tych priorytetów będzie realizowanych sześć celów głównych: poprawa i stabilizacja warunków ekonomicznych rolnictwa, zachowanie jak największej liczby gospodarstw rodzinnych i zapewnienie im równych warunków konkurencji na jednolitym rynku, zwiększenie konkurencyjności gospodarki rolno-żywnościowej, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich - włączenie obszarów wiejskich w obieg gospodarki europejskiej.
Poza tym aktywna polityka społeczna wobec wsi i rolnictwa, sprawne i efektywne funkcjonowanie administracji publicznej, instytucji i organizacji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, racjonalne programowanie i zapewnienie finansowania, stworzenie warunków dla rozwoju edukacji na obszarach wiejskich oraz ciągłego upowszechniania wiedzy wśród jej mieszkańców.