Resort rolnictwa chce opinii organizacji rolniczych o ustawie dotyczącej cen energii i wiatraków
Do 158 organizacji i związków rolniczych zostało skierowane wystąpienie dotyczące poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła - z prośbą o przeanalizowanie go i wyrażenie opinii.
Wystosował je wiceminister rolnictwa i jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski. A chodzi o projekt ustawy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050-Trzeciej Drogi, który w swoim głównym założeniu ma na celu utrzymanie na 2024 r. zamrożenia cen energii elektrycznej, ciepła i paliw gazowych dla odbiorców końcowych. To mechanizmy osłonowe dla obywateli. Ponadto projekt zawiera także propozycje zmian do tzw. ustawy wiatrakowej, które wzbudziły kontrowersje.
Awantura o wiatraki. PiS ostrzega przed wywłaszczeniami, druga strona uspokaja
„Potrzeba przedłużenia obowiązywania dotychczasowych regulacji (w zakresie cen energii – red.), zgodnie z rządowym projektem ustawy w tym zakresie, jest bardzo ważna i oczekiwana przez wszystkich odbiorców energii. Jednakże konieczność jak najszybszego przyjęcia tych zmian, w mojej ocenie, nie może być wykorzystana do próby przeforsowania o wiele dalej idących zmian, wykraczających poza główny cel ustawy” - napisał w piśmie skierowanym do organizacji rolniczych wiceminister Kowalski.
Dodał, że proponowane przepisy mogą wywierać negatywne skutki dla rolnictwa i pogarszać jakość życia mieszkańców obszarów wiejskich. I dołączył do wystąpienia stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do najistotniejszych propozycji zawartych w poselskim projekcie ustawy, dotyczących obszarów wiejskich. A jest ono krytyczne właśnie głównie w kontekście zmian przepisów odnoszących się do budowy wiatraków.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś