Resort infrastruktury podaje wyniki kontroli ukraińskich ciężarówek. I zapowiada ich nasilenie
Prowadzone na granicy polsko-ukraińskiej kontrole zostaną zwiększone – zapowiedział w minioną sobotę nowy minister infrastruktury Alvin Gajadhur.
Wraz z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Bartoszem Grodeckim oraz wiceministrem finansów (i jednocześnie szefem Krajowej Administracji Skarbowej) Bartoszem Zbaraszczukiem poinformowali o działaniach służb na granicy polsko-ukraińskiej, w związku protestem przedstawicieli branży transportowej.
Rolnicy 10. dzień blokują przejście w Medyce. "Wszystko wskazuje na to, że spędzimy tu także święta"
- Jesteśmy w stałym dialogu z branżą transportową. Podczas ostatniego spotkania ustaliliśmy, że służby państwowe zwiększą intensywność kontroli ciężarówek na pograniczu polsko-ukraińskim. Był to jeden z postulatów branży. Dzisiaj pokazujemy, że dotrzymujemy słowa: Inspekcja Transportu Drogowego, Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna i policja skierowały w ten region dodatkowe siły – zapewnił Gajadhur.
Blisko 15 tys. kontroli przewoźników z Ukrainy
Jak jednocześnie zaznaczył, rząd będzie podejmował również działania w instytucjach europejskich, nastawione na wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji na rynku przewozowym. Wskazał na zbliżający się, zaplanowany na poniedziałek 4 grudnia, szczyt Rady ds. Transportu Unii Europejskiej. To w jego ocenie moment, w którym na arenie unijnej należy podnieść temat skutków, jakie wywołało zniesienie obowiązku posiadania zezwoleń na wjazd do UE przez kierowców ukraińskich.
Według danych Ministerstwa Infrastruktury, od 1 stycznia do 30 listopada br. inspektorzy transportu drogowego przeprowadzili 180 670 kontroli drogowych (w tym kontroli ruchu drogowego), z czego 84 198, czyli prawie 47 proc. wszystkich kontroli prowadzonych przez tę służbę na terenie Polski dotyczyło przewoźników zagranicznych. A 14 767 kontroli dotyczyło stricte przewoźników z Ukrainy. W wyniku kontroli stwierdzono 9409 naruszeń obowiązków lub warunków przewozu drogowego, co skutkowało karami pieniężnymi.
Premier: będziemy wnosić o przywrócenie zezwoleń dla przewoźników z Ukrainy
Opłaty za przejazdy drogami i fotki z fotoradarów
„Wbrew twierdzeniom pojawiającym się w przestrzeni publicznej, postępowania prowadzone przez polskie służby obejmują również przewoźników ukraińskich i w przypadku prowadzonych przez ITD czynności kontrolnych dotyczą m.in. prawidłowości realizowanych operacji transportowych, posiadanych uprawnień do realizacji przewozu, czasu pracy kierowców, stanu technicznego pojazdów oraz ich tonażu” – wylicza w komunikacie resort infrastruktury.
Zapewniono w nim ponadto, iż ITD prowadzi również czynności wobec ukraińskich przewoźników w zakresie uiszczenia opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg.
„Od 1 stycznia 2023 r. do 22 listopada 2023 r. inspektorzy przeprowadzili 38 870 kontroli mobilnych, w tym 9347 zagranicznych pojazdów, wśród których 3855 (41 proc.) stanowiły pojazdy z Ukrainy. W przypadku 969 kontroli pojazdów ukraińskich stwierdzono naruszenia. Weryfikowane są również naruszenia zarejestrowane przez system fotoradarowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Od 1 stycznia 2023 r. do 22 listopada 2023 w systemie CANARD zarejestrowano 27 938 przypadków niestosowania się do przepisów przez kierowców pojazdów ciężarowych z zagranicy, w tym 7872 przez kierowców pojazdów ciężarowych zarejestrowanych na Ukrainie” – poinformowało ministerstwo.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś