Raport państwowej inspekcji - rośnie liczba producentów i powierzchnia upraw ekologicznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2024,9:50 Aktualizacja: 02-01-2024,9:54
A A A

Rośnie liczba producentów ekologicznych oraz powierzchni takich upraw w Polsce. Na koniec 2022 r. ekologiczną produkcją zajmowało się ponad 22,8 tys. rolników, tj. o 5 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje IJHARS. Według szacunków Inspektoratu, w 2023 r. liczba producentów ekologicznych może przekroczyć 24 tys.

Już po raz jedenasty Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) opublikował raport nt. rolnictwa ekologicznego w Polsce, tym razem dotyczący lat 2021-2022. Zgodnie z nim, w tym czasie wzrosła w Polsce zarówno liczba producentów, jak i powierzchnia upraw ekologicznych.

gus, rolnictwo, ekologia, produkcja ekologiczna, gospodarstwa ekologiczne

Gospodarstw ekologicznych nieco przybyło, ale do dawnych liczb wciąż daleko

Wygląda na to, że drgnęło coś w kwestii ekologicznych gospodarstw rolnych w Polsce. Ich liczba w zeszłym roku nieco wzrosła w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami. Ale nadal jest ich sporo mniej niż przed dekadą. Dynamiczny rozwój...

Polska z silną pozycją i wciąż z potencjałem

W ostatnich latach zmieniły się przepisy i kompetencje IJHARS. Aktualnie proces nadzoru i współpraca z jednostkami certyfikującymi należy do zadań Inspekcji, wcześniej organem nadzorczym było ministerstwo rolnictwa. Jeżeli chodzi o przepisy prawne, to od 1 stycznia 2022 r. zasady reguluje nowe unijne rozporządzenie z 30 maja 2018 r., a od 7 lipca 2022 r. nowa ustawa (z 23 czerwca 2022 r.) o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej.

"Choć Polska, pod względem liczby ekologicznych producentów oraz powierzchni ekologicznych użytków rolnych zajmuje już silną pozycję w unijnym sektorze rolnictwa ekologicznego, plasując się w pierwszej dziesiątce krajów, to jednak wciąż mamy przed sobą spory potencjał dalszego rozwoju tego sektora" - wskazał główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.

Europejski Zielony Ład zakłada zwiększenie udziału powierzchni ekologicznych użytków rolnych do 2030 r. średnio w UE do 25 proc. W opinii ekspertów, dla Polski realnym celem jest osiągnięcie 7 proc. takich użytków. Obecnie w Polsce jest 3,5 proc. powierzchni upraw ekologicznych.

prawo, projekt, rozporządzenie, wsparcie, rolnictwo ekologiczne, uprawy na gruntach, sadownictwo

Projekty dwóch rozporządzeń zakładają większą elastyczność w ramach rolnictwa ekologicznego

Większą elastyczność w ramach upraw sadowniczych oraz upraw na gruntach rolnych, objętych płatnościami ekologicznymi - zakładają dwa opublikowane w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) projekty rozporządzeń...

Rośnie powierzchnia upraw ekologicznych

Zgodnie z raportem, na koniec grudnia 2021 r. w Polsce działalność prowadziło 21 795 producentów ekologicznych (co oznacza wzrost o 7,5 proc. w stosunku do roku 2020), a w 2022 r. liczba producentów ekologicznych wzrosła jeszcze o 5 proc. do 22 882. Średnia powierzchnia gospodarstwa wynosiła 26,2 ha. Najwięcej gospodarstw ekologicznych znajdowało się w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

Z raportu wynika ponadto, że przybywa też podmiotów prowadzących działalność w zakresie przygotowania żywności ekologicznej. W 2021 r. przetwórstwem ekologicznym zajmowało się 1174 zakładów, a w 2022 r. - 1216.

Zgodnie z raportem, rośnie również powierzchnia upraw ekologicznych, w 2021 r. zwiększyła się o 7,9 proc. wobec poprzedniego roku do ponad 549 tys. ha, a w 2022 r. wzrosła o 0,9 proc. do ok. 554,6 tys. ha. Od 2004 r., tj. od wejścia Polski do UE, liczba producentów ekologicznych wzrosła w naszym kraju ponad sześciokrotnie.

Z raportu wynika, że największy udział w produkcji żywności ekologicznej w naszym kraju mają: zboża (33 proc. powierzchni upraw), owoce (głównie jabłka i owoce miękkie), a także drób i jaja. Jednak największą powierzchnię uprawy zajmują rośliny paszowe oraz łąki i pastwiska (ponad 41 proc.).

arimr, agencja, kontrole, kontrole na miejscu, rolnicy, powiadomienia, gospodarstwa

ARiMR o zawiadamianiu rolników o kontroli. Jakie są zasady?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ustosunkowała się do wniosku samorządu rolniczego o to, by rolników o planowanych kontrolach na miejscu informowano już w chwili, gdy ich gospodarstwa zostały wytypowane. W opisywanym...

Ekologiczna produkcja zwierzęca pod kreską

W komentarzu do raportu IJHARS wskazała, że "okazuje się jednak, że w ekologicznej produkcji zwierzęcej w naszym kraju zarysowała się ostatnio tendencja spadkowa". "Poza drobiem i jedną grupą bydła, w przypadku reszty ekologicznych gatunków zwierząt hodowlanych odnotowano w latach 2021-2022 spadek pogłowia. Przyczyn tego można doszukiwać się w ogólnych trudnościach w prowadzaniu produkcji zwierzęcej, w tym niewystarczającej dostępności pasz ekologicznych i ekologicznych zwierząt czy też występowaniu ASF (w przypadku świń)" - wyjaśniono.

Według dyrektor Biura Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych w IJHARS Małgorzaty Waszewskiej, można spodziewać się dalszego wzrostu liczby producentów ekologicznych w Polsce. Z danych posiadanych przez Inspekcję wynika, że w 2023 r. ich liczba będzie znacznie wyższa niż w 2022 r. i raczej przekroczy poziom 24 tys. Szefowa Biura zwróciła uwagę, że rozwój produkcji ekologicznej zależy m.in. od zwiększanie zaufania konsumentów do żywności ekologicznej, poprzez zapewnianie odpowiedniego nadzoru i podejmowanie adekwatnych działań interwencyjnych w przypadku wykrycia jakichkolwiek potencjalnych nieprawidłowości.

Produkcja ekologiczna jest kontrolowana przez jednostki certyfikujące, a te z kolei są nadzorowane przez IJHARS. W Polsce działa obecnie 12 jednostek certyfikujących, które poświadczają, że produkty z logo rolnictwa ekologicznego, w postaci symbolu zielonego liścia z gwiazdkami, są faktycznie produkowane bez nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku.

Poleć
Udostępnij