Pszczelarze apelują do ministra. Chcą emisji spotów w telewizji
Związki i stowarzyszenia pszczelarzy z Lubelszczyzny w liście do ministra podkreślają, że - mimo apeli i akcji informacyjnych - wciąż istnieje problem wytruć zapylaczy. Proponują emisję spotów edukacyjnych w publicznej telewizji.
- Nie mamy pełnych statystyk dotyczących wytruć. Wiele sytuacji kończy się na typowym postępowaniu dotyczącym ustalenia sprawcy - mówi Piotr Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".
Pszczoły zagrożone wyginięciem. Drony zapylające mają ruszyć do akcji
Do pierwszych zatruć pszczół środkami ochrony roślin dochodzi wczesną wiosną, kiedy kwitną drzewa owocowe w sadach. W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, środowisko pszczelarzy i Lubelska Izba Rolnicza przypominają, że problem wytruć zapylaczy, w tym pszczół miodnych, niebawem powróci.
"Uwzględniając dotychczasowe doświadczenia, jak również głosy środowisk pszczelarskich, uważamy, że należy położyć większy nacisk na kwestie związane z budowaniem świadomości społeczeństwa w tym szczególnie rolników, co do istotnej roli jaką pełnią zapylacze w procesie rozwoju roślin" - czytamy w piśmie do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa.
Autorzy apelu zaznaczają, że mimo nagłaśniania tematu przez apele czy akcje informacyjne problem nadal istnieje. W przekonaniu autorów lepsze efekty można osiągnąć przez m.in. emisję spotu informacyjno-edukacyjnego o konieczności ochrony zapylaczy i zapewnienia bezpieczeństwa żywności w kontekście nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin.
Pszczelarze piszą, by minister rozważył możliwość jego przygotowania i emisję w telewizji publicznej w godzinach nadawania programów o tematyce rolniczej. Zdaniem sygnatariuszy apelu należałoby też pomyśleć o wsparciu działań Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która zajmuje się przypadkami zatruć pszczół.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: "Dziennik Wschodni"