Protest rolników na Agrotechu - informacje policji
Zwróciliśmy się do Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach podinspektora Kamila Tokarski z prośbą o informacje na temat wydarzeń jakie miały miejsce 17 marca 2023 r. podczas targów Agrotech w Kielcach, gdy rolnicy ze stowarzyszenia "Oszukana wieś" protestowali przeciwko braku reakcji ministra rolnictwa na niekontrolowany import ziarna z Ukrainy.
Poniżej nasze pytania i odpowiedzi policji.
Pytania:
1. Jak przebiegało zdarzenie według ustaleń policji?
2. Ile osób zatrzymano na terenie targów podczas protestu i co było ich powodem? Jakie czynności służbowe przeprowadzono podczas zatrzymania? Ilu osób dotyczyły?
3. Czy w działaniach policji na terenie targów brali udział nieumundurowani funkcjonariusze? Jeśli tak, to czy podczas interwencji byli odpowiednio oznakowani?
4. Ile autokarów z rolnikami udającymi się na targi zatrzymano przed protestem? Co było powodem zatrzymania? Jakie czynności służbowe przeprowadzono podczas zatrzymania? Ilu osób dotyczyły?
5. Ile autokarów z rolnikami opuszczającymi targi zatrzymano po proteście? Co było powodem zatrzymania? Jakie czynności służbowe przeprowadzono podczas zatrzymania? Ilu osób dotyczyły?
6. Czy prawdą jest, że do jednego z kontrolowanych przez policję rolników konieczne było wezwanie pogotowania lotniczego?
6. Jakie dalsze czynności planuje przeprowadzić policja?
Obława na rolników z „Oszukanej Wsi”
Odpowiedzi:
"W odpowiedzi na przysłane pytania należy zauważyć, że świętokrzyska Policja zawsze zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas realizowanych wystaw na terenie Targów Kielce. Tego typu przedsięwzięcia są objęte odpowiednim przygotowaniem, gdzie angażuje się zarówno umundurowanych jak i nieumundurowanych funkcjonariuszy.
Jednocześnie, powołując się na art. 20a Ustawy o Policji, informuję, że podczas wykonywania swoich ustawowych zadań nie ujawniamy szczegółów dotyczących form i metod ich realizacji.
Należy podkreślić, że za bezpieczeństwo podczas tego typu wydarzeń odpowiada ich organizator, a interwencja Policji może być podjęta na wyraźne wezwanie kierownika ochrony obiektu. Podczas piątkowego incydentu sytuacja została opanowana przez funkcjonariuszy SOP oraz pracowników ochrony. Policjanci nie dokonywali żadnych zatrzymań osób.
Wszelkie czynności dotyczące incydentu do jakiego doszło podczas targów wykonywane były w związku ze zgłoszeniem i wskazaniem przez pracowników ochrony autokarów, w których mogą przebywać świadkowie zdarzenia oraz ewentualni sprawcy. Z uwagi na bezpieczeństwo i liczebność – legitymowanie ponad 100 osób, zostało przeprowadzone podczas kontroli trzech autokarów poza Kielcami. Podczas czynności jedna z osób źle się poczuła. Policjanci udzielili mężczyźnie pierwszej pomocy i wezwali na miejsce załogę pogotowia ratunkowego. Należy przy tym zaznaczyć, że legitymowanie wynika z Ustawy o Policji i stanowi jedno z podstawowych uprawnień funkcjonariuszy.
Obecnie trwają ustalenia dokładnych okoliczności i przebiegu incydentu. Zebrany materiał zostanie poddany analizie prawno-karnej.
Uzupełniając odpowiedź dodam, że z naszych informacji nie wynika, że tego dnia policjanci przeprowadzali jakiekolwiek kontrole autokarów w drodze na targi".
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz