Polska nie będzie popierała propozycji utrudniających wdrożenie WPR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2021,9:20 Aktualizacja: 25-03-2021,9:25
A A A

Polska nie będzie popierać propozycji PE, które utrudnią przygotowanie i wdrażanie planów strategicznych Wspólnej Polityki Rolnej oraz zwiększą obciążenia dla rolników i administracji krajowych - zapewnia Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH w Brukseli. Rozmawiano o reformie WPR po 2020 r., a także o przygotowaniu Krajowych Planów Strategicznych dla WPR.

prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, jan krzysztof ardanowski, Krajowy Plan Odbudowy

Prezydencka rada chce wiedzieć, ile pieniędzy rząd przeznaczy na wieś

Po świętach chcemy zwołać ekspercką konferencję na temat finansowania wsi. Chcemy, by rząd precyzyjnie określił, ile środków w najbliższych latach trafi na obszary wiejskie - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, szef Prezydenckiej Rady ds....

- W trwających negocjacjach z Parlamentem Europejskim nie będziemy popierać tych propozycji, które utrudniać będą przygotowanie i wdrażanie planów strategicznych WPR oraz zwiększą obciążenia dla rolników i administracji krajowych - mówił polityk.

Francja przygotowała na posiedzenie Rady dokument popierany przez wiele krajów, w tym Polskę, w którym zwróciła uwagę na konieczność uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej.

- Doceniamy zalecenia Komisji dotyczące przygotowania Krajowych Planów Strategicznych. Traktujemy je kierunkowo, a nie jako zobowiązanie. Zalecenia będą pomocne przy określaniu kierunku zmian, które będą wspierać interwencje planów strategicznych. Nie mogą natomiast przesądzać o celach, które określą same państwa, uwzględniając własne uwarunkowania, możliwości i potrzeby - powiedział Puda.

Jeżeli chodzi o propozycje kompromisowe dotyczące WPR, zaproponowane przez prezydencję portugalską, wśród ważnych spraw dla Polski pozostaje ukierunkowanie wsparcia, w tym definicja "aktywnego rolnika".

Plan Strategiczny WPR 2023-2027, Grzegorz Puda, Joanna Gierulska, wsparcie gospodarstw rodzinnych

Tysiące uwag i wniosków do Planu Strategicznego WPR 2023-2027

Zakończyły się konsultacje dotyczące Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgłoszone uwagi będą podstawą do przygotowania finalnego projektu, który w listopadzie zostanie przekazany do KE - poinformował...

Minister zwrócił również uwagę, że popieramy propozycję Parlamentu w zakresie przejściowej pomocy krajowej. Pozwoli na utrzymanie wsparcia na stałym poziomie oraz uaktualnienie okresu bazowego.

Szef resortu wskazał ponadto na potrzebę elastyczności w ustalaniu zasad przyznawania płatności redystrybucyjnej. Poinformował, że Polska może zgodzić się na zwiększenie do 3 proc. minimalnego poziomu wsparcia dla młodych rolników, uwzględniając wydatki w obu filarach WPR.

W odniesieniu do wspólnej organizacji rynków Puda stwierdził, że Polska popiera te poprawki PE, które dotyczą zwiększenia skuteczności siatki bezpieczeństwa i środków wyjątkowych, a także zapewnienia lepszej ochrony unijnego rynku i zachowania równych warunków konkurencji w relacjach z krajami trzecimi.

Ważnym punktem dyskusji unijnych ministrów rolnictwa była sprawa m.in. stosowania biologicznych środków kontroli przeciwko szkodnikom roślin. W opinii ministrów, należy stosować makroorganizmy w ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami oraz wykorzystywać alternatywne środki w stosunku do chemicznych pestycydów.

Przy tym kluczowa jest większa współpraca przed ryzykiem rozprzestrzeniania się groźnych chorób roślin. "Polska pozostaje otwarta na inicjatywę wypracowania w Unii Europejskiej zharmonizowanego mechanizmu rejestrowania makroorganizmów na potrzeby ochrony roślin" - poinformowało ministerstwo w komunikacie.
 

Poleć
Udostępnij