Pita z Dolnego Śląska produktem tradycyjnym
Co ma pita wspólnego z polską tradycją kulinarną? Wbrew pozorom okazuje się, że na tyle dużo, iż została wpisana na prowadzoną przez ministerstwo rolnictwa Listę Produktów Tradycyjnych.
A konkretnie chodzi o bałkańską pitę z Lipian na Dolnym Śląsku.
Jej historia sięga przełomu XIX i XX w., kiedy to w wyniku akcji osadniczej Austro-Wegier z Polski na teren Bałkanów wyjechało ok. 15 tysięcy osób.
Kolejne tradycyjne wyroby wciągnięte na listę ministerstwa
Wyrabiano ją z kluskowego, cienko wałkowanego ciasta, przekładanego nadzieniem z dyni, jabłek, sera i mięsa. Przygotowywano ją również w alternatywnej wersji na słodko, z polewą ze śmietany, cukru i zapieczoną.
"Pita z dynią i jabłkami do dziś jest ulubionym daniem codziennej kuchni w okolicach Bolesławca. Dobrze przypieczona, jest bardzo chrupka, niezwykle aromatyczna i smaczna" - czytamy w opisie.
Szynka wołowa i gofry na liście produktów tradycyjnych
"Wydarzeniu towarzyszą występy, liczne konkursy związane z pitą i dynią, która stanowi wyśmienity dodatek do pity. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich amatorów pity oraz bałkańskich tańców przy ognisku" - zachęca urząd.
W tym samym czasie ministerialna lista wzbogaciła się również o kujawską banię z zacirkami, czyli zawiesistą zupę z dyni. Podawano ją tradycyjnie z mlekiem i zasypaną zacierkami z żytniej mąki. Zaś województwo lubelskie z powodzeniem zgłosiło uprawiane od dawien dawna w rejonie Janiszowa szparagi.
Swoją cześć listy zamierza wzmocnić także Małopolska. Tamtejsza Rada ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego właśnie zarekomendowała resortowi produkty z Czernichowa: kiełbasę wiejską, kiełbasę schabową tradycyjną oraz szynkę, boczek i polędwicę tradycyjną. Te wyroby masarskie są wytwarzane według tradycyjnych technologii i receptur, a swoimi korzeniami sięgają XVI wieku.
Lista Produktów Tradycyjnych liczy obecnie już 1719 pozycji.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś