Organizacje rolnicze przeciwne polityce UE. "Po wykończeniu rolników, żywność będzie bronią"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
30-12-2024,16:15 Aktualizacja: 30-12-2024,18:25
A A A

Kilkanaście organizacji rolniczych wyraziło w poniedziałek sprzeciw wobec polityki UE m.in. w kwestii umowy Mercosur, Zielonego Ładu, importu towarów z Ukrainy oraz europejskiej gospodarki leśnej i łowieckiej i zapowiedziało protest na 3 stycznia - dzień inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele kilkunastu organizacji i stowarzyszeń rolniczych, w tym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” (NSZZ RI "Solidarność"), Związku Zawodowego Rolnictwa (ZZR) „Samoobrona” oraz Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników (OOPR) podkreślali, że są przeciwni umowie UE - Mercosur, dodatkowym obostrzeniom w produkcji wynikającym z Zielonego Ładu, importowi towarów z Ukrainy, europejskiej gospodarce leśnej i łowieckiej oraz "wygaszaniu polskiej gospodarki".

solidarność ri, protest rolników, warszawa, von der leyen

Protest rolników podczas wizyty von der Leyen. "Zatrzymać to unijne szaleństwo"

„Nie bądź obojętny, dołącz do nas! Wszyscy razem spotkajmy się w Warszawie 3 stycznia na proteście, by zatrzymać to unijne szaleństwo” – apeluje NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Związek...

Swoje postulaty mają zamiar przedstawić podczas marszu, który odbędzie się 3 stycznia, czyli w dniu oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE. Zapowiadają, że w Warszawie pojawi się tego dnia kilkanaście tysięcy rolników z różnych krajów UE.

Organizacje rolnicze przeciwstawiają się przede wszystkim umowie UE z krajami Ameryki Południowej, która według nich sprawi, że europejski rynek zostanie zalany tanimi i "być może szkodliwymi" produktami z Brazylii czy Argentyny. "Rolnictwo w Europie będzie wygaszane, a to jest tragedia, zwłaszcza dla młodych rolników" - ocenił podczas konferencji prasowej Marek Duszyński, przewodniczący ZZR "Samoobrona". "Nasza polska i europejska żywność jest naprawdę dobra, jakościowa, przebadana" - przekonywał.

"Walczymy o to, by zachować polską wieś. Walczymy o bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej" - podkreślał z kolei Damian Murawiec, przedstawiciel OOPR.

Według wiceprzewodniczącego NSZZ RI "Solidarność" Tomasza Ognistego, rolnicy, leśnicy, myśliwi oraz przedsiębiorcy w całej Polsce "mają dość pomysłów Urszuli von der Leyen". "Dzisiaj Unia Europejska zaczyna przypominać kolektywizację rolnictwa z lat 70. I my na to nie pozwolimy" - zapowiedział. "Dziś mam pełne sklepy, markety, niczego nam nie brakuje. Ale po wykończeniu rolników - na mapie Polski i Europy – żywność będzie bronią. Stąd apel do społeczeństwa, by nas poparło w działaniach" - apelował.

europarlament, protest rolników, mercosur, umowa handlowa

Rolnicy protestują przed europarlamentem ws. umowy z Mercosurem. "Nie trujcie naszych dzieci"

Kilkudziesięciu rolników m.in. z Francji i Niemiec w czwartek zablokowało traktorami główną ulicę przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, domagając się, aby Unia Europejska wycofała się z porozumienia handlowego z...

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w grudniu, że Unia Europejska i blok Mercosur (Argentyna, Boliwia, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj) po 25 latach zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu. Porozumienie ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. KE liczy też na to, że z tych krajów będzie można pozyskiwać surowce niezbędne do produkowania czystych technologii, w tym baterii. By umowa weszła w życie, musi zostać ratyfikowana przez UE.

Europejski Zielony Ład to unijna strategia będąca odpowiedzią na problemy wynikające ze zmian klimatycznych i degradacji środowiska naturalnego. Jednym z jej założeń jest doprowadzenie do tego, by w 2050 r. Unia osiągnęła neutralność klimatyczną.

Oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE odbędzie się 3 stycznia w Warszawie. Gościem specjalnym będzie António Costa, szef Rady Europejskiej.

Poleć
Udostępnij