Organizacje ekologiczne będą miały większy wpływ na wydawanie decyzji
Rząd poparł przepisy przewidujące zapewnienie organizacjom ekologicznym dostępu do wymiaru sprawiedliwości przy inwestycjach mogących znacząco oddziaływać na środowisko czy możliwość wnioskowania o jej czasowe wstrzymanie.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że nowe przepisy to pokłosie tzw. uzasadnionej opinii Komisji Europejskiej z marca 2019 r. w sprawie niezgodności polskich przepisów z prawem europejskim dotyczącym udziału społeczeństwa w postępowaniach dotyczących właśnie inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Zaskakujący raport o gospodarstwach. Małe nie znaczy przyjaźniejsze dla środowiska
Dokument rozszerza też uprawnienia stron postępowania i organizacji ekologicznych dotyczące decyzji środowiskowej oraz decyzji następczych - inwestycyjnych, do których wymagane jest uzyskanie decyzji środowiskowej.
Zgodnie z przyjętym projektem organizacje ekologiczne i strony postępowania - na etapie postępowania odwoławczego od decyzji środowiskowej - będą mogły wnioskować o zastosowanie środków tymczasowych wraz z możliwością złożenia skargi do sądu.
"Ponadto organizacje ekologiczne i strony postępowania - na etapie postępowania sądowego - będą mogły wnioskować o zastosowanie środków tymczasowych dotyczących decyzji środowiskowej zaskarżonej do sądu" - podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu.
W projekcie znalazły się również rozwiązania, które zapewnią stronom postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych oraz organizacjom ekologicznym - na określonych warunkach - prawo do wnoszenia odwołań od decyzji inwestycyjnych, a w następnej kolejności - skarg ze względu na ich niezgodność z decyzją środowiskową do wojewódzkich sądów administracyjnych.
WPR po 2022 roku. Wsparcie w zamian za ochronę klimatu i środowiska
W komunikacie poinformowano ponadto, że nowe przepisy "będą miały zastosowanie bez względu na przepisy poszczególnych ustaw - w tym specustaw - dotyczących wydawania i skarżenia zezwoleń inwestycyjnych".
"Aby zapewnić skuteczną procedurę odwoławczą przed sądem administracyjnym, zminimalizowano ograniczenia w dostępie do tej procedury obecne w specustawach. Dotyczy to zarówno etapu wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach danej inwestycji, jak i samego zezwolenia na inwestycję" - wyjaśniło CIR.
Wskazało również, że projekt przewiduje wprowadzenie zmian dotyczących ograniczeń istniejących w specustawach, jeśli chodzi o możliwości stwierdzania nieważności decyzji inwestycyjnych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś