Nowy dach bez azbestu. I to za darmo. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Darmowa rozbiórka i utylizacja znajdującego się na dachach rakotwórczego azbestu, a także montaż specjalnej ozdobnej papy proponuje mieszkańcom pięciu gmin z woj. lubelskiego Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej.
Specjaliści szacują, że tylko na dachach domów i budynków gospodarczym w tym rejonie znajduje się obecnie nawet 18 tysięcy ton azbestu.
Teraz jest szansa, aby z pomocą Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy bezpiecznie pozbyć się tykającej bomby ekologicznej.
Azbest z mazurskich gmin. Tysiące ton do utylizacji
Dofinansowanie obejmuje wyłącznie dachy budynków pokrytych eternitem. Żeby skorzystać ze wsparcia na wymianę dachu trzeba się spieszyć. W związku z tym, że do składanego wniosku należy dołączyć szereg innych dokumentów, pozostało niewiele czasu.
Nabór wniosków, które należy składać w biurze Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej (ul. Lubelska 68, 21-100 Lubartów) zakończy się 20 listopada.
Działanie realizowane jest w ramach projektu "Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej".
Rozbiórką, transportem i utylizacją azbestowych dachów mogą zajmować się tylko wyspecjalizowane firmy. Dlaczego? Eternitowe elementy są zbudowane z małych igiełek (mikrowłókien), które przy wdychaniu wbijają się w płuca.
Lekarze ostrzegają, że każda z nich jest potencjalnym źródłem nowotworu. Co gorsza, mikrowłókna są niewidoczne dla oka. Właśnie dlatego ekipy zajmujące się pracą na dachach są wyposażone nie tylko w specjalistyczne maski, ale również ubiór ochronny.